Antikorupcijski marš širom Balkana

Izvor: B92, 02.Nov.2013, 18:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Antikorupcijski marš širom Balkana

Beograd/Podgorica/Maribor -- Antikorupcijska liga Balkan održala skup na Trgu Republike u Beogradu -"Međunarodni marš protiv korupcije", koji je održan u Zagrebu, Mariboru i Podgorici.

Desetak aktivista te lige nosilo je transparente sa pozivom građanima da prijavljuju slučajeve korupcije i da više ne prećutkuju saznanja o tom vidu kriminala, skrećući pažnju prolaznika.

Ostali aktivisti razgovarali su sa građanima o konkretnim mogućnostima za prijavljivanje korupcionaških >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << slučajeva .

Na jednom od transparenata aktivisti lige su ispisali svoje ciljeve - "da ukradeni novac i imovina od devedesetih do danas budu vraćeni građanima", "da lopovi odgovaraju pred licem pravde", "da sprečimo političke partije i tajkune da nas i dalje pljačkaju".

Antikorupcijska liga Balkan je pozvala sve građane Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije i Makedonije da joj se pridruže u borbi protiv korupcije i prijavljuju korupcionaške afere.

Organizatori su naveli da je današnji "marš" samo početak otvaranja zajedničkog balkanskog antikorupcijskog fronta kojim se aktivisti sa Balkana pridružuju aktivistima u svetu, koji, takođe, danas organizuju antikorupcijske skupove.

U Podgorici demonstranti vezani lancima

Oko 60-ak građana okupilo se ispred spomenika Svetog Petra Cetinjskog, odakle je krenuo "marš protiv korupcije".

Njegovi organizatori su ranije pozvali građanima da im se pridruže u borbi protiv sistema koji, kako su ocenili, nije demokratski.

Građani su u koloni bili vezani lancima i nosili transparente "Odakle vam milioni" i "Dole lažna opozicija". Okupljeni su poručili da traže smenu "lopovskog režima i opozicije", kao i da se svim poslanicima utvrdi poreklo imovine.

Prolazeći pored Agencije za nacionalnu bezbednost i ambasade Sjedinjenih Američkih Država oni su uzvikivali "špijuni".

Učesnici marša prošli su pored opštinskog odbora Demokratske partije socijalista, preko mosta Blaža Jovanovića, a ispred Ministarstva spoljnih poslova prozvali su Igora Lukšića i pitali ga "kako je Pinokio", prenose podgoričke Vijesti.

Oni su nakratko blokirali saobraćaj u ulici Stanka Dragojevića i ispred zgrade Vlade gdje su uzvikivali "Milo, lopove", "lopovi, lopovi", i najavili da će uskoro "konačiti" ispred te zgrade.

Okupljeni u 17.46 časova blokirali saobraćaj na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog na 24 minuta, kako bi na taj način ukazali na 24 godine vladavine DPS-a i Đukanovića.

Maribor: Protivnici građana oni "odozgo"

Mariborski Pokret 29. oktobar danas se pridružio grupama s područja bivše Jugoslavije u protestu zbog korupcije.

Oko 50 demonstranata je ispred suda u Mariboru uz poklike "lopovi, lopovi" protestovalo zbog toga što su, kako se navodi, u poslednjih 20 godina političari izigrali narod.

Slovenački mediji javljaju da se protestni miting istovremeno održavao na Trgu Republike u Beogradu, Trgu Svetog Petra Cetinjskog u

Podgorici i Trgu Bana Jelačića u Zagrebu.

Jedan od oganizatora protesta Sanjin Jašar rekao je da običnim građanima nisu protivnici Srbi, Hrvati, Slovenci, Romi ili Albanci već oni "odozgo" - odnosno jedan procenat stanovništva.

Demonstranti su uzvikivali parole "Nećemo plaćati vašu krizu", "Pravda se ne može kupiti" i pevali Internacionalu i Zdravicu.

Protestne grupe iz regiona su se ujedinile u takozvanu Balkansku antikorupcijsku ligu u koju su se, prema slovenačkim medijima, uključili i neki poznati dugogodišnji borci protiv korupcije poput hrvatskih novinara Denisa Latina i Domagoja Margetića.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Antikorupcijski marš u Beogradu i širom Balkana

Izvor: Blic, 02.Nov.2013

Antikorupcijska liga Balkan održala je danas skup na Trgu Republike u Beogradu pod nazivom "Medjunarodni marš protiv korupcije", koji je prema saopštenju organizatora, istovremeno održan na centralnim gradskim trgovima u Zagrebu, Mariboru i Podgorici...Desetak aktivista te lige nosilo je transparente...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.