Izvor: Blic, 05.Sep.2002, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Antibiotike im ne treba davati
Antibiotike im ne treba davati
S prvim danima septembra deca se vraćaju u školske klupe, kreću po prvi put u jasle, vrtić ili u prvi razred. Ako su do sada vreme uglavnom provodila kod kuće, velike su šanse da ih 'zakači' neki novi virus. Sada je pravi čas da podsetite roditelje da se virusi ne leče antibioticima, poručuje čitaocima 'Blica' pedijatar, dr Nada Eldić i objašnjava zašto.- Pre svega zato što blokiraju imuni sistem i sprečavaju stvaranje antitela - kaže >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << dr Eldić. - Dete svaki susret s virusom odboluje žestoko, kao da je prvi. Ako se zna da postoji bar desetak ništa-posebno-virusa koji tokom godine stalno 'vrebaju' iz prikrajka, evo slike_arhiva stalno bolesnog deteta i zabrinutih roditelja. Vrte se, kao u začaranom krugu, od lekara do lekara očekujući 'pravi' lek; od apoteke do apoteke, između dežurnih zdravstvenih ustanova kako bi dete primilo spasonosne injekcije. Prirodni tok sticanja imuniteta se tako remeti, a to znači da će dete biti najmanje jednom mesečno bolesno. Naglašavam da je proces sticanja imuniteta daleko duži i teži kod starije dece koja su u ranom uzrastu bila ometena lečenjem antibioticima. Uobičajeni refren da nije poželjno često davati antibiotike zbog navikavanja deteta na njih apsolutno nema opravdanja. Ne navikava se dete na lek nego bakterije! Zato antibiotici koji su do juče bili veoma moćni danas nemaju skoro nikakvog efekta.














