Ankara: Suzavcem na demonstrante

Izvor: B92, 08.Jun.2013, 23:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ankara: Suzavcem na demonstrante

Ankara -- Policija u Ankari rasteruje više od 10.000 demonstranata vodenim topovima i suzavcem. Zvaničnici kažu da je sve pod kontrolom.

Ni deveti dan ne jenjavaju nemiri na ulicama turskih gradova. Erdogan osudio "anarhiste i ekstremiste koji defiluju po glavnim gradovima zemlje i prkose njegovom autoritetu".

Suzavcem i vodenim topovima policija u Ankari pokušava da rastera više od 10.000 gnevnih demonstranata. Zvaničnici prethodno izjavili da su protesti pod kontrolom.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Protest na ulicama prestonice je jutros otpočeo mirno, javljaju turski mediji. Kako su se demonstranti kretali ka centru, policija je tražila da se raziđu kako ne bi blokirali saobraćaj.

Policija je zatim započela "iznenadnu i neočekivanu intervenciju", prenose mediji.

I u ostalim gradovima hiljade gnevnih Turaka su izašle na ulice, kako bi se pridružili masovnim antivladinim protestima, prkoseći apelu premijera Redžepa Tajipa Erdogana da se okončaju najveći civilni nemiri u poslednjih 10 godina koliko se on nalazi na vlasti.

Demonstranti su počeli da pristižu na trg Taksim u Istanbulu rano jutros sa hranom i ćebadima kako bi zauzeli mesto za demonstracije koje će se održavati tokom vikenda. U parku Gezi, koji se nalazi na trgu, podignut je veliki šator, prenosi AFP.

"Do pre nedelju dana nisam mogla da zamislim da spavam na ulicama Istanbula. Sada ne znam kako bih mogla da se vratim nazad", kaže 22-godišnja Alejna, sklupčana.

Protesti su danas ušli u deveti dan. Proteklu noć je više stotina ljudi provelo na Trgu Taksim kao i u parku Gezi, gde premijer želi da izgradi komercijalni centar, što je izazvalo talas uličnih protesta, prvenstveno u Istanbulu. Demonstranti su pevali i duvali u pištaljke, u atmosferi opuštenijoj od one kakva je u Turskoj vladala prethodnih dana, koje su obeležili neredi.

Tokom noći demonstranti su se sukobili sa policijom u pregrađima Istanbula i prema navodima očevidaca, jedna osoba je u tim sukobima povređena.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Ankara: Suzavcem rasteruju demonstante

Izvor: Akter, 08.Jun.2013

Policija u Ankari dobila je naređenje da devetzog dana protesta suzavcem i vodenim topovima rastera više od 10.000 demonstranata u Ankari

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.