Izvor: IstocnoSarajevo.net, 04.Avg.2010, 16:24 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Američki mesožder zalutao na Ribnjak Bardača
Radnici preduzeća "Agroimpeks" Banjaluka, koje gazduje Ribnjakom Bardača, pronašli su u plićaku jezera Sinjak, u ovom prirodnom rezervatu, potpuno nepoznatu vrstu kornjače za ovo područje.
Poslije dolaska stručnjaka Prirodno-matematičkog fakulteta Banjaluka utvrđeno je da se radi o sjevernoameričkoj mekooklopnoj barskoj kornjači (Apalone spinifera), čije je stanište u barama Sjedinjenih Američkih Država, Kanade i Meksika.
- Radeći u ribnjaku ugledali smo >> Pročitaj celu vest na sajtu IstocnoSarajevo.net << neobičnu kornjaču bez oklopa, koja je bila duplo veća od domaćih, što nam je bilo jako čudno. Stavili smo je u poseban bazen za vodu i o tome obavijestili rukovodstvo firme. Poslije smo je izveli napolje i uvjerili se da se vrlo spretno i okretno kreće kroz prirodu, što nije baš uobičajeno za domaće kornjače - kaže Ljubiša Marić, koji je zajedno sa radnim kolegom Jovanom Dumonićem pronašao ovu neobičnu životinju.
Diplomirani biolog Branislav Gašić, koji radi kao viši kustos u Muzeju RS Banjaluka, kaže da je kornjača u Bardaču vjerovatno stigla iz akvarijuma nekog nesavjesnog građanina, budući da se ovakve vrste gmazova mogu uzgajati i kao kućni ljubimci.
- Ova vrsta kornjače je agresivan mesožder koji može narasti i do 35 centimetara. Ima kožast oklop i hrani se ribama, žabama i drugim barskim životinjama - kaže Gašić.
On dodaje da bi nezvani gost iz Sjeverne Amerike mogao ugroziti floru i faunu ramsarskog područja Bardače, koja je 2007. godine proglašena za svjetsku močvaru od međunarodnog značaja.
- Ako je u ribnjak ubačeno nekoliko ovakvih kornjača i ako je već počelo njihovo razmnožavanje, to bi imalo štetne posljedice po riblji fond u bardačkim jezerima - dodao je Gašić.
Kao primjer naveo je žabu krastaču koja je ubačena u Australiju, gdje se namnožila do te mjere da biolozi i ekolozi imaju težak zadatak da ponovo uspostave ravnotežu u zaokruženom eko-sistemu.
Sjevernoamerička kornjača će i dalje ostati u prostorijama Prirodno-matematičkog fakulteta Banjaluka, gdje će biti izložena na uvid studentima biologije.
Izvor: Glas Srpske
Nastavak na IstocnoSarajevo.net...











