Američka vojna pomoć doprinosi modernizaciji balkanskih vojski

Izvor: Southeast European Times, 14.Jan.2015, 18:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Američka vojna pomoć doprinosi modernizaciji balkanskih vojski

Eksperti kažu da će modernizovane vojne snage biti spremnije za suprotstavljanje ekstremistima poput Islamske države Iraka i Levanta (IDIL).

14/01/2015

Miki Trajkovski za Southeast European Times iz Skoplja -- 14.1.2015.

Sjedinjene Države pomažu balkanskim zemljama u opremanju njihovih snaga bezbednosti, omogućavajući im time da se lakše hvataju u koštac sa bezbednosnim pretnjama koje su rezultat porasta ekstremizma i da osiguraju stabilnost regiona, >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << kažu eksperti.

Vlasti SAD su prošlog meseca obezbedile makedonskoj policiji opremu i obuku u vrednosti od skoro milion dolara u cilju povećanja sposobnosti i stručnosti.

Oprema uključuje instrumente za noćnu signalizaciju, štitove, sredstva za kontrolisanje mase, palice i prepreke za prisilno zaustavljanje vozila.

„Ova donacija deo je šire i sveobuhbvatne saradnje u duhu strateškog partnerstva između Makedonije i SAD“, rekao je makedonski ministar odbrane Zoran Jolevski.

Zvaničnici kažu da makedonske snage bezbednosti takođe mogu da koriste opremu za svoje učešće u mirovnim operacijama sa NATO-om, EU i UN.

Američko-makedonska vojna saradnja zasnovana je na sporazumu o strateškom partnerstvu koji su dve zemlje potpisale 2008. godine.

SAD su nakon toga poklonile opremu u vrednosti od preko 120 miliona dolara, ali su takođe pomogle Makedoniji pružajući edukaciju i obuku i sprovodeći razne projekte.

Ta pomoć je znatno unapredila saradnju između makedonske i američke vojske, preciznije Nacionalne garde Vermonta, omogućivši zajedničku obuku.

„Od 1995. godine imali smo preko 500 zajedničkih aktivnosti u sklopu kojih se preko 4.000 pripadnika makedonske vojske upoznalo sa standardima, taktikama i tehnikama američkih oružanih snaga i NATO-a“, navodi se u saopštenju makedonskog ministarstva odbrane prosleđenom SETimesu.

Makedonski instruktori posetili su SAD kako bi naučili da koriste opremu i obučavaće makedonske vojnike.

Zvaničnici kažu da su SAD takođe strateški partner Hrvatske na svim funkcionalnim vojnim poljima.

„[To uključuje davanje] opreme, pored organizovanja zajedničkih obuka i vojnih vežbi i pristupa finansijama za opremu i obuku“, navodi se u saopštenju hrvatskog ministarstva odbrane za SETimes.

SAD su obezbedile Hrvatskoj opremu u vrednosti od preko 80 miliona dolara za modernizaciju vojske. Pored toga, njihovu edukaciju prošlo je preko 1.000 pripadnika Hrvatske vojske. „Pomoć SAD sadrži uređaje za noćno gledanje i komunikaciju, oklopna vozila i opremu za obuku koja se daje preko programa bezbednosne podrške (SA)“, precizira hrvatsko ministarstvo odbrane.

Američka vlada uspostavila je programe bezbednosne podrške sa ciljem da pruža direktnu vojnu podršku i ekonomsku pomoć svojim saveznicima.

Zvaničnici Ministarstva odbrane Hrvatske kažu da postoje i drugi mehanizmi podrške, poput programa Finansiranje stranih vojski, preko kojeg Hrvatska vojska može da dobije 30 miliona dolara za opremu i plati obuku.

Hrvatska je takođe koristila američku Inicijativu za globalne mirovne operacije preko koje je dobila 5 miliona dolara za opremu i obuku u periodu od nastanka tog programa 2008. godine, za mirovne operacije u inostranstvu poput one u Avganistanu.

Hrvatska je dobila i dodatnu opremu iz Programa 1206, kroz koji vlada SAD finansira modernizaciju Hrvatske vojske kako bi se osposobila za borbu protiv terorizma i učešće u operacijama u inostranstvu za uspostavljanje stabilnosti.

Hrvatska je od 2010. godine dobila 20 oklopnih vozila i druge tehničke opreme u iznosu od 5 miliona dolara. SAD su 2012. Hrvatskoj besplatno dale višak svoje vojne opreme.

Bosna i Hercegovina (BiH) ceni pomoć koju SAD pružaju u izgradnji kapaciteta njene vojske, kaže Uma Sinanović, portparolka Ministarstva odbrane BiH.

„Učešće SAD meri se u milionima dolara, nemerljivim prijateljskim odnosima i spremnosti da nas uključe u dugoročne projekte i brzu reakciju u prirodnim katastrofama“, navodi Sinanovićeva.

Eksperti kažu da je korist američke pomoći višestruka.

„Svaka pomoć zemljama regiona je dobrodošla“, navodi Metodi Hadži Janev, profesor Vojne akademije u Skoplju, u izjavi za SETimes. „To nam omogućava da pratimo trendove vojne modernizacije. Povrh toga, partnerstvo sa SAD je važno jer potvrđuje kurs balkanskih zemalja prema bezbednosti i stabilnosti u vreme kada globalni terorizam predstavlja izazov za njih.“

Dopisnik iz Zagreba Kruno Kartuš doprineo je ovom izveštaju.

Šta još balkanske zemlje mogu da učine da bi povećale saradnju sa američkom vojskom? Iznesite svoje mišljenje u prostoru za komentare. .

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.