Amandmani na sporazum o kontroli naoružanja znak regionalne stabilnosti

Izvor: Southeast European Times, 29.Dec.2014, 17:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Amandmani na sporazum o kontroli naoružanja znak regionalne stabilnosti

Potpisanim amandmanima na sporazum o regionalnoj bezbednosti i kontroli naoružanja nadležnosti se prenose sa OEBS-a na četiri zemlje potpisnice.

29/12/2014

Ivana Jovanović i Dražen Remiković za Southeast European Times iz Beograda i Podgorice -- 29.12.2014.

Kontinuirana implementacija sporazuma o regionalnoj bezbednosti i kontroli naoružanja mogla bi da posluži kao model za uspostavljanje poverenja i jačanja mira i stabilnosti na postkonfliktnim područjima, >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << kažu zvaničnici.

Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina (BiH) i Crna Gora potpisale su 5. decembra novi paket amandmana na Sporazum o podregionalnoj kontroli naoružanja u Bazelu, na Ministarskom savetu Organizacije za bezbednost i saradnju u Evropi. Amandmanima na Član IV Dejtonskog sporazuma predviđa se da četiri bivše jugoslovenske republike preuzmu punu odgovornost za regionalnu stabilnost i kontrolu naoružanja.

Član IV, koji je potpisan u Firenci juna 1996, trebalo je da spreči novu trku u naoružavanju u regionu i smanji rizik od novih sukoba. Njegovo sprovođenje je u proteklih 18 godina bilo u nadležnosti predsedavajućeg OEBS-a.

Propise će ubuduće sprovoditi Stalna radna grupa i Podregionalni konsultativni komitet (PRKK) koji će upravljati političkim odlukama radi efikasnije primene sporazuma.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić naglasio je važnost podrške i pomoći koju OEBS pruža u poslednjih 18 godina.

„Rezultati koje su strane postigle zajedničkim angažovanjem i kroz odgovoran pristup u izvršavanju obaveza u primeni ovog sporazuma su impozantni. Činjenica da tokom 18-godišnje primene sporazuma nije bilo problema ni zastoja u primeni odražava visok stepen saradnje, transparentnosti i razumevanja strana“, rekao je Dačić, dodavši da će Srbija nastaviti da sprovodi sporazum istom posvećenošću.

Mirela Rebronja, iz Ministarstva spoljnih poslova Crne Gore, kaže za SETimes da sporazum „predstavlja jedan od ključnih i suštinskih mehanizama za očuvanje i unapređenje bezbednosti i stabilnosti u regionu“.

„Sporazum reguliše sva pitanja koja se tiču sprovođenja limita, smanjenja viškova i inspekcija“, kaže Rebronja. „Definiše metode i vremenske rokove za redukciju viška naoružanja, načine razmene godišnjih informacija i uspostavljanje i funkcionisanje radnih tela zaduženih za praćenje implementacije sporazuma.“

Jelena Milić, direktorka Centra za evroatlantske studije u Beogradu, kaže da je preuzimanje odgovornosti važan korak u kontekstu stabilnosti i reformi postkonfliktnog sektora bezbednosti.

„Ta vrsta direktne odgovornosti i saradnje zemalja u regionu utire put jačanju regionalne bezbednosne saradnje i predstavlja regionalni odgovor u borbi protiv IDIL-a (Islamska država Iraka i Levanta). Naredni dobar korak trebalo bi da bude da Srbija prestane da pravi probleme Kosovu da se uključi u regionalne bezbednosne inicijative“, kaže Milićeva za SETimes.

Kako navodi OEBS, u regionu je u poslednjih 19 godina uništeno više od 10.000 komada teškog naoružanja.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić kaže da aktuelna implementacija sporazuma o kontroli naoružanja pokazuje opredeljenje regiona za transparentnost i saradnju na polju bezbednosti. [Nada Božić/SETimes]

Stručnjaci, međutim, kažu da će realizacija sporazuma biti dug proces, prepun izazova.

„Preuzimanje odgovornosti za kontrolu naoružanja od strane četiri susedne države predstavlja napredak u njihovim međusobnim odnosima i jačanje regionalne saradnje i stabilnosti“, kaže za SETimes Aleksandar Dedović, izvršni direktor Alfa centra, nevladine organizacije iz Nikšića koja se bavi pitanjima bezbednosti. „Međutim, imajući u vidu da prisustvo međunarodnog faktora u regionu predstavlja garanciju da će sporazum biti realizovan, danas možemo da imamo potpuno poverenje jedni u druge. Uprkos deklarativnoj podstaknutoj saradnji i međusobnom poverenju i partnerstvu, region je još uvek podložan raznim uticajima i interesima političkih i kriminalnih grupa i proces izgradnje poverenja i poštovanja potpisanih protokola biće dug i pun različitih izazova.“

Ministar spoljnih poslova BiH Zlatko Lagumdžija izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je implementacija sporazuma preneta na zemlje regiona i nazvao amandmane od 5. decembra „istorijskim uspehom za zemlje regiona“.

On je dodao da su glavni ciljevi sporazuma ostvareni stvaranjem uslova za trajan i stabilan mir, promovisanjem saradnje u oblasti bezbednosti i odbrane i ostvarivanjem izuzetnog stepena transparentnosti i međusobnog poverenja.

„Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska i Srbija su dokazale da mogu da uspostave stabilnu vojnu ravnotežu na najnižem stepenu naoružanja, smanjivši rizik od nove eskalacije sukoba. Naša misija je ispunjena“, izjavio je general-major Mikele Tores, lični predstavnik predsedavajućeg OEBS-a.

„Prenos nadležnosti nije povlačenje međunarodne zajednice niti pokušaj da se pomenute zemlje ostave same u nadolazećem procesu“, dodao je Tores. „Saradnja po svim pitanjima kontrole naoružanja ostaće sa OEBS-om, koji će, umesto pružanja praktične pomoći, biti tu da daje podršku.“

Na koji način prenos nadležnosti za kontrolu naoružanja na zemlje regiona pokazuje napredak u domenu stabilnosti i saradnje? Napišite nam šta mislite.

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.