Izvor: B92, 28.Avg.2014, 13:24 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Alternativa Izraela-okupacija Gaze
Izrael ozbiljno razmatrao da li da ponovo u potpunosti okupira pojas Gaze i smatrao je to " jedinom alternativom" u slučaju da se ne izdejstvuje prekid vatre.
Uoči objave prekida vatre, izraelski vojni komandanti su obavestili uži sastav izraelske vlade, zadužen za bezbednost, o sledećim koracima ako pregovori o prekidu vatre, kojima posreduje Egipat, dožive krah.
" Puna vojna ponovna okupacija Gaze je ozbiljno razmatrana," rekao je Stajnic, koji je zadužen za >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << oba veštajne poslove ,u emisiji Bi-Bi -Sija (BBC) "Hardtalk".
"Ako bi Hamas insistirao na nastavku ispaljivanja raketa u Izrael u narednih nekoliko nedelja ili meseci, procenjujem da bi to bila jedina alternativa", rekao je on.
Neograničeni prekid vatre izmedju Izraela i palestinskih frakcija stupio je na snagu u utorak uveče. Time je okončano 50 dana sukoba, u kome je ubijeno više od 2.140 Palestinaca, medju njima bezmalo 500 dece.
"Platili smo vrlo visoku cenu s 70 žrtava na našoj strani, ljudima koji su morali da pobegnu iz svojih domova na jugu Izraela zbog svakodnve baražne raketne i minobacačke vatre", dodao je Stajnic.
Izrael razmatrao ponovnu okupaciju Gaze
Izvor: Blic, 28.Avg.2014
Izrael je ozbiljno razmatrao da li da ponovo u potpunosti okupira pojas Gaze i smatrao je to " jedinom alternativom" ako egipatskim posrednicima ne podje za rukom da izdejstvuju dogovor o prekidu vatre i Hamas nastavi da ispaljuje rakete preko granice, izjavio je izraelski ministar Juval Stajnic...Uoči...



