
Izvor: Southeast European Times, 03.Nov.2014, 17:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Albanija uspostavlja antiterorističku direkciju, produbljuje borbu protiv terorizma
Nova direkcija je jedna od najvećih na Balkanu, kažu albanski eksperti.
03/11/2014
Erl Murati za Southeast European Times iz Tirane -- 3.11.2014.
Albanija je odlučila da osnuje specijalnu antiterorističku direkciju, nakon što su bezbednosni eksperti primetili porast verskog i etničkog ekstremizma u zemlji.
Desetine Albanaca pristupile su u poslednje vreme Islamskoj državi Iraka i Levanta (IDIL) u Siriji i Iraku, a grčka i makedonska manjina >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << žale se da nailaze na nasilje motivisano albanskim nacionalizmom.
Borba protiv terorizma je prioritet za albansku vladu i regionalno i globalno, posebno s obzirom da postoje albanski građani koji učestvuju u borbama, rekao je albanski ministar unutrašnjih poslova Saimir Tahiri.
„Zato postoji potreba za sveobuhvatnim pristupom ovom pitanju. Odlučili smo da uspostavimo najveću antiterorističku direkciju u regionu“, rekao je Tahiri za SETimes.
Direkcija će imati 104 člana iz elitnih policijskih jedinica, a u njenom fokusu biće i eksplozije koje se posmatraju kao teroristički činovi.
Rad direkcije biće potpomognut nedavno usvojenim zakonom o sankcionisanju građana koji učestvuju u sukobima u inostranstvu. Za sada su vlasti uhapsile devet osoba, uključujući dva imama i optužili ih za regrutovanje i propagandu radi ostvarivanja terorističkih ciljeva.
„Najnovija hapšenja u Albaniji i na Kosovu najjasnije su svedočanstvo neophodnosti međusobne saradnje kako bi se vodila borba protiv ovog fenomena do srži“, rekao je Tahiri.
Efektivna saradnja agencija za sprovođenje zakona biće ključna za uspeh nove jedinice, izjavio je Fatos Klosi, bivši šef albanske tajne službe.
„Državna informativna služba [SHISH] trenutno ima pravo da prikuplja informacije, ali nema izvršne nadležnosti. Zato je saradnja s policijom potrebna da bi se sprovodile određene akcije. Da bi njen [rad] bio efikasniji, novo antiterorističko odeljenje treba konstantno da je u kontaktu sa SHISH-om i međunarodnim partnerskim službama“, rekao je Klosi za SETimes.
Neki eksperti su rekli da će rad nove direkcije biti upotpunjen nastojanjima da se vernici informišu kako bi izbegli da budu uvučeni u aktivnosti vezane za terorizam na osnovu lažnih obećanja verske prirode.
„Još treba raditi u pogledu mladih Albanaca koji moraju da budu svesni da ekonomska i finansijska iskušenja koja dolaze od određenih radikalnih segmenata u svetu nisu ništa drugo nego lažna obećanja koja ih čine zavisnim od nasilja, agresije i divljaštva“, rekla je Edit Hardži, izvršna direktorka centra za albansku politiku u Tirani, u izjavi za SETimes.
Članovi Islamske zajednice u Albaniji slažu se sa tim.
„Razlozi za ispoljavanje verskog ekstremizma su nedostatak verskog znanja i pogrešno tumačenje zapisa. Ako nije milosrdno, onda to nije islam. Islam i nasilje ne idu zajedno jer tada islam ne bi postojao“, rekao je Ahmed Kalaja, imam džamije Ruga e Kavajes u Tirani, u izjavi za SETimes.
Šta još Albanija može da učini da bi pomogla u borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma? Iznesite svoje mišljenje u prostoru za komentare. .
Nastavak na Southeast European Times...