Izvor: B92, 06.Jan.2021, 14:20
"Albanci u Preševu su taoci"
Predsednik matice Albanaca u Srbiji Demo Beriša reagovao je na najavu lidera DPK Envera Hodžaja da će na listi biti dva Albanca iz Preševa.
Hodžaj je rekao da će ta stranka pokrenuti inicijativu da Albanci iz ovog dela Srbije dobiju lične karte i pasoše Kosova.
Demo Beriša to vidi kao nastavak politike koju su vodili i prethodni lideri DPK Tači i Veselji, zaključivši da je to zloupotreba građana Preševa.
"Ovo ima za cilj zapravo održavanje tenzije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u Preševskoj dolini i držanje albanskog naroda na ovom prostoru za taoce. To je ometanje da se ovaj prostor u potpunosti uključi u sve društvene, ekonomske, političke i životne tokove Srbije. Ovaj prostor i građani prevashodno moraju da koriste sve ono što im je već na raspolaganju, da dođu do prosperiteta i zajedničkog života u Republici Srbiji gde i pripadaju", kaže Beriša za Kosovo onlajn.
Po njemu, poziv DPK i uključenje dva poslanika iz Preševa u kosovski parlament zapravo je samo guranje u zapećak i blokadu ovog regiona i ekonomsko i političko slabljenje ovog prostora.
"Albanska zajednica u Preševskoj dolini se duže vreme zloupotrebljava. Albanci iz ovog regiona imaju svoje predstavnike u Skupštini Srbije i svoja prava i budućnost treba da konzumiraju kroz uključenje u sve društvene tokove u Srbiji, gde žive, rade i pripadaju. Tako da ovaj poziv vidim, nažalost, samo kao predizbornu kampanju i za unutrašnju upotrebu DPK", poručio je Beriša.







