Alarm za Užičane zbog aero-zagađenja

Izvor: RTS, 17.Dec.2014, 21:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Alarm za Užičane zbog aero-zagađenja

U Užicu i Sevojnu poslednjih dana do četiri i po puta više čađi u vazduhu. Na skali Zavoda za javno zdravlje vazduh okarakterisan kao opasan. U porastu broj obolelih od astme.

Dugogodišnji problem Užica u toku grejne sezone je aero-zagađenje i koncentracija čađi u vazduhu koja je i do nekoliko puta veća od dozvoljene. Svako treće dete koje se javi lekaru ima respiratorne probleme.

U gradu sa više od 12 hiljada individualnih kotlarnica, više od 14 hiljada >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << automobila oblak dima i čađi je uobičajena slika u Užicu.

Građani se žale da dišu teško ili "kao na škrge", a mnogima je bila potrebna pumpica.

Saveti lekara u ovakvim situacijama su posebno upućeni hroničnim  bolesnicima, deci i trudnicama.

"Hronični bolesnici treba da redovno uzimaju terapiju i treba da kao i deca i trudnice što manje borave na otvorenom prostoru, naročito u jutarnjim satima kada je koncentracija zagađenih čestica u porastu", kaže doktor Biljana Mijović, direktor Zavoda za javno zdravlje.

Jedinstvena preporuka za sve Užičane je zaštitna maska.

"Dobra stvar je i praktična maska koja košta 21 dinar. I mislim da bi bilo dobro svi da je imaju, a ja ću je od danas nositi kao znak da sam vrlo svesna situacije kakva je ovde", kaže doktorka Snežana Janjić,  članica Gradskog veća za ekologiju.

O merama za smanjenje aero-zagađenja godinama se priča, ali dosadašnje od zamene goriva u kotlarnicama gradske toplane do gasovoda na koji se zbog visoke cene prikačilo samo 350 domaćinstava nisu popravile situaciju.

I sastanak sa predstavnicima agencije za zaštitu životne sredine koja je Užice, uz još nekoliko gradova, svrstala u treću kategoriju po kvalitetu vazduha, potvrdio je da lakih trajnih rešenja nema uz dilemu da li bi status ugroženog područja nešto promenilo.

"Mi možemo imati bilo kakav status, ali ako se ne napravi obilaznica i uvede gas, ništa se neće promeniti", ukazuje direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović.

Nadležni napominju da će hitno razmotriti uvođenje benefita za priključak na gas.

Ali i u saradnji sa agenicijom Užičani će uskoro dobiti i neku vrstu alarma kao upozorenje da se očekuje veće aero-zagađenje.

Nastavak na RTS...



Povezane vesti

U Užicu jedva dišu, vazduh pun čađi

Izvor: Mondo, 18.Dec.2014, 09:43

U Užicu i Sevojnu poslednjih dana do četiri i po puta više čađi u vazduhu. Na skali Zavoda za javno zdravlje vazduh okarakterisan kao opasan. U porastu broj obolelih od astme...Foto: Mondo/Goran Sivački Smog i magla iznad grada...Dugogodišnji problem Užica u toku grejne sezone je aero-zagađenje...

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.