Izvor: B92, 16.Sep.2000, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
AMNESTI INTERNESENEL TRAZI OSLOBADJANJE KOSOVSKIH ALBANACA
Medjunarodna organizacija za zastitu ljudskih prava sa sedistem u Londonu Amnesti Internesenal pozvala je vlasti u Srbiji da oslobode 14 kosovskih Albanaca koji se nalaze u zatvoru u Sremskoj Mitrovici, a protiv kojih se ne vodi krivicni postupak, javlja Beta. "Ti ljudi bi trebalo da budu odmah oslobodjeni. Njihov pritvor u potpunosti je protiv zakona - krsi se i nacionalno i medjunarodno pravo", navodi se u pismu AI upucenom u petak republickom ministru pravde Dragoljubu Jankovicu. "Ako >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << postoji sustinski dokaz da su pocinili prepoznatljive kriminalne prestupe, trebalo bi da budu optuzeni", navodi AI i dodaje da bi oni mogli da budu oslobodjeni uz garanciju da ce se pojaviti na sudjenju. Amnesti Internesenal navodi da su policijska naredjenja o njihovom pritvoru od 30 dana doneta u maju 1999. godine i da su vec odavno istekla. Organizacija dodaje da je uputila pismo Jankovicu, "koji je nedavno kritikovao misiju UN na Kosovu (UNMIK) zbog dugackih pritvora pre sudjenja. Jankovic je naglasio da prema jugoslovenskom krivicnom zakonu, niko ne sme da bude u pritvoru vise od sest meseci bez optuzbe". Organizacija takodje izrazava zabrinutost zbog nestanka najmanje 3.000 ljudi svih nacionalnosti sa Kosova od 1998. godine.











