AMERIČKA AMBASADA: Proslava Dana Republike je krivično delo!

Izvor: SrbijaDanas.com, 09.Jan.2024, 13:09

AMERIČKA AMBASADA: "Proslava Dana Republike je krivično delo!"

Smatraju ceremoniju aktom diskriminacije

Američka Ambasada u Sarajevu saopštila je danas povodom 9. januara Dana Republike Srpske porukom da problem nije u proslavi praznika, nego u odluci da to bude 9. januar.

- Problem ne leži u proslavi praznika, nego u odluci da to bude devetog januara. Povezivanje tog obeležavanja sa pravoslavnim verskim praznikom u suprotnosti je sa nekoliko odredbi Ustava BiH kojima se zabranjuje diskriminacija. Ovo je stvar zakona, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << a ne nečijeg mišljenja - navodi se u saopštenju.

Dodaju da član 3 Dejtonskog Ustava propisuje da se entiteti u potpunosti moraju pridržavati odluka institucija BiH, uključujući i konačne i obavezujuće presude Ustavnog suda BiH.

- Prema Krivičnom zakonu BiH, nepoštovanje presuda Ustavnog suda BiH predstavlja krivično delo. I ovo je stvar zakona, a ne nečijeg mišljenja. SAD očekuju da će relevantne institucije za sprovođenje zakona i pravosudne institucije sprovesti istragu o svakom slučaju kršenja zakona koji je povezan sa proslavom Dana Republike Srpske devetog januara - naveli su iz Ambasade SAD.

Podsetili su i da su SAD i pre regovale na, kako su naveli, antidejtonska delovanja i neće oklevati da to urade i ubuduće.

Nastavak na SrbijaDanas.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.