Izvor: B92, 06.Maj.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

AKCIJA MAKEDONSKIH SNAGA U OBLASTI KUMANOVA

Sukobi u Makedoniji oslabili su tokom dana, ali su se sa podrucja Kumanova prosirili i na teritoriju oko Tetova. Kako javlja dopisnik Radija B92 iz Skoplja Safet Bisevac, mala je verovatnoca da ce u zemlji biti zavedeno ratno stanje.

Intenzitet borbe na kumanovskom ratistu znatno je umanjen nesto posle 16 sati. Armijski glasnogovornik, pukovnik Blagoja Markovski izjavio je da u redovima makedonske vojske u poslednja tri dana nije bilo zrtava. Tacan broj zrtava na drugoj strani >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nije poznat, ali prema recima Markovskog, ekstremisti imaju ina vise desetina poginulih. U kasnim popodnevnim satima jake detonacije i pucnji iz automatskog oruzja culi su se i u selima na obroncima Sar planine, u blizini Tetova. U nedelju uvece, cuju se samo sporadicni pucnji. Smanjenje intenziteta sukoba tokom nocnih sati je uobicajena pojava.

Makedonske snage bezbednosti u ranim popodnevnim satima ponovo su artiljerijskim orudjem i tenkovima dejstvovale po pozicijama naoruzanih Albanaca u cetiri sela u reonu Kumanova. Portparol ministarstva odbrane Djordji Trendafilov izjavio je da armija dejstvuje selektivno i po legitimnim vojnim ciljevima da bi se izbegle nove zrtve medju civilima koje prema tvrdnjama vojnih vlasti ekstremisti koriste kao zivi stit. Dejstva su pocela pola sata nakon isteka roka koje su makedonske snage bezbednosti dale ziteljima sela Orizare, Lipkovo, Matejce, Oplja, Slupcane i Vaksince da privremeno napuste svoje domove. Makedonske snage bezbednosti su saopstile da je bez efekta ostao i taj, poslednji apel ziteljima sela kao i poziv upucen ekstremistima da odmah oslobode zarobljenog vojnika Makedonske armije i dvojicu kidnapovanih civila. Samo oko 350 zena i dece iz sela u kojima se vode borbe doslo je do Kumanova. Ipak, veliki broj zitelja ovih sela izbegao je u Kosovo a njihov broj, zavisno od izvora krece se od jedne do deset hiljada. Makedonski mediji u prvim popodnevnim emisijama, pozivajuci se na policijske izvore javljaju da su pripadnici takozvane 'Oslobodilacke nacionalne armije' Albanaca zatrazili od zitelja nekoliko sela u okolini Tetova, Sipkovica, Vejce, Brodece i Vesala da se sklone na teritoriji Kosova.

Javnost je u subotu vise casova cekala rezultat sastanka drzavnog vrha sa predsednikom Borisom Trajkovskim. Premijer Georgijevski je pre sastanka izjavio da ce biti razmatrana mogucnost objave ratnog stanja na teritoriji cele drzave radi sto efikasnije borbe protiv paravojnih albanskih formacija. Taj predlog ipak nece biti upucen parlamentu koji prema Ustavu jedino moze da proglasi ratno stanje u zemlji. Izjavu Georgijevskog popodne je podrzao i predsednik drzave Boris Trajkovski. U saopstenju njegovog kabineta kaze se da Trajkovski o tome treba da razgovara sa liderima svih politickih stranaka. Ipak, ovakav razvoj dogadjaja je malo verovatan, jer se proglasenju ratnog stanja, osim albanskih partija protivi i najveca opoziciona partija u zemlji - Socijaldemokratski savez.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.