Izvor: RTS, 06.Jul.2023, 08:29

Фармерице за најпрестижније брендове неће се више шити у Лесковцу - "Џинси" затвара фабрику, без посла 700 радника

Први турски инвеститор у Србији и први страни у Лесковцу затвара фабрику. После 12 година "Џинси" одлази и без посла оставља готово 700 људи. Продат је и погон у Крупњу отворен после поплава. Југу Србије неопходне су нове инвестиције.
До краја недеље >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << су званично на колективном одмору. У кругу је тек по неки радник обезбеђења. О поруци којом су обавештени да фабрика одлази у ликвидацију и да 700 запослених остаје без посла, радници пред камером нерадо говоре.

Турска компанија "Џинси" у Лесковац је стигла 2010 године. Смело су направили први корак, донели наду у поновно оживљавање текстилне индустрије у некадашњем српском Манчестеру и широм отворили врата другим страним инвеститорима.
Кренули су са 25 радника, пре пандемије коронавируса имали су више од 1.000 запослених и били су најбоља препорука другим турским инвеститорима да их следе.
"Сада имамо око 950 радника у два погона. Планирамо да отварамо следећег месеца где је прање погон. Ту запошљавамо још више људи и завршавамо наш пројекат за Лесковац", каже директор фабрике "Џинси Србија" Дениз Јасим.
После 12 година фармерице за најпрестижније светске модне брендове неће се више шити у Лесковцу. У циркуларној поруци упућеној радницима, кажу да се већ три године налазе у тешкој ситуацијии и да нису успели да превазиђу кризу и губитке.
Већ дуже време радници су указивали на проблеме Очи радника, лесковачке јавности и политичке сцене упрте су у првог човека града.
"Сутра већ чланови локалне самоуправе и представници локалне самоуправе иду у Владу Србије да наставе састанак са италијанском фирмом која се бави ауто-индустријом и која би један део радника преузела. При роме и Ауто Стоп је такође заинтересован, пошто су одмах до њих, буквално се граниче па им је лако да наставе процес производње и да прихвате део радника. Мислим да је и компанија Јура заинтересована да запосли преко 200 радника", истиче градоначелник Лесковца Горан Цветановић.
У фабрици некадашње "Синтетике" плаћали су закуп граду, према којем такође имају дуговања.
Они су платили радницима мајску плату, обећали су само још једну плату коју дугују, то је јун. Што се тиче Водовода, та фабрика дугује 350.000, остале две фабрике око 3,5 милиона што се тиче воде", наводи Цветановић.
Већ дуже време радници су указивали на проблеме. И минималне зараде су касниле, сада остају и без тога.
Немир се увукао међу Лесковчане јер се наставља талас отпуштања који је пролетос кренуо од немачког "Грунера" у Власотинцу, где је без посла остало 200 људи.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.