Вучић на отварању нових 30 километара аутопута од Крушевца до Врњачке Бање

Izvor: GradskeInfo.rs, 22.Dec.2024, 14:12

Вучић на отварању нових 30 километара аутопута од Крушевца до Врњачке Бање

Председник Србије Александар Вучић присуствује отварању деонице аутопута Крушевац (Кошеви) – Трстеник – Врњачка Бања на Моравском коридору (Е-761), која је дуга 30 километара. Фото: Танјуг/Владимир Порчић/нр Реч је о деоници аутопута Појате – Прељина, који ће бити дуг 112,4 километара.
>> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << /> Вучић је одмах по доласку у Крушевац започео састанак коме присуствују премијер Милош Вучевич, министар финансија Синиша Мали, министар за јавна улагања Дарко Глишић, директор Коридора Србије Александар Антић, председник за инфраструктуру у америчкој компанији Бехтел Дарен Морт и председник Управног одбора турске компаније Енка Мехмет Тара.
Присуствују и министарка енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић, министар одбране Братислав Гашић, министар туризма и омладије Хусеин Мемић, државна секретарка у Министарству грађевинарства Александра
Дамјановића коју је влада предложила за новог министра тог ресора, као и амбасадор САД Кристофер Хил и други.
Деоница од Појата до Крушевца дужине 27,83 км већ је завршена и пуштена у саобраћај у току 2023. године.
Извођач радова је америчко – турски конзорцијум „Бехтел-Енка“.
То ће бити најмодернији и први дигитални ауто-пут у нашој земљи, јер ће дуж његове трасе бити постављени оптички каблови и дигитална опрема који ће омогућити бесплатан бежични интернет и најмодернији систем управљања саобраћајем. Тренутно је за саобраћај отворено 28 километара коридора и то деонице од Појата до Макрешана и од
Макрешана до Кошева код Крушевца.
Моравски коридор повезаће коридоре 10 и 11 односно спајаће Београд – Ниш и „Милош Велики“.
Моравски коридор чине три деонице: Појате-Крушевац у дужини од 27,83 километра, Крушевац-Адрани дужине 53,88 километара и Адрани-Мрчајевци-Прељина дужине 30,66 километара.
Радови на изградњи Моравског коридора – ауто-пута од Појата до Прељине су почели половином децембра 2019. церемонијом у месту Јасика, близу Крушевца.
Влада Србије је са америчко-турским конзорцијумом Бехтел-Енка 5. децембра 2019. потписала комерцијални уговор о изградњи Моравског коридора у вредности од 745 милиона евра, а предвиђени су и додатни радови и директни и индиректни материјални трошкови од 20 одсто.
Деоница Крушевац – Трстеник – Врњачка Бања, састоји се од четири саобраћајне петље односно наплатне станице: „Кошеви“ која ће бити пуштена у саобраћај накнадно, „Велика Дренова“, „Трстеник“ и „Врњачка Бања“, што ће становницима ових места омогућити директну везу са новоизграђеним ауто-путем.
Такође, у оквиру ове деонице изграђена су и 34 моста и надвожњака укупне дужине 4,2 км.
Од укупно четири моста преко Западне Мораве, најдужи мост на овој деоници је мост од 711 метара и налази се у зони Трстеника. У оквиру Пројекта изградње Моравског коридора предвиђени су били и радови на хидротехничком уређењу реке
Западна Морава, у дужини од око 60 км, чиме се ауто-пут штити од великих вода Западне Мораве, али се повећава и степен заштите од поплава околног подручја, што има значајан позитиван ефекат на становништво и привреду овог подручја.
Ауто-пут се гради за брзину од 130 километара на час, са ширином од укупно 30 метара, што је за скоро две метра шире од осталих ауто-путева у Србији, чиме ће се обезбедити додатни комфор и повећати безбедност одвијања саобраћаја.
Пуштањем у саобраћај ове деонице, време путовања од Појата до Врњачке Бање скраћује се на пола сата, а од Београда до Врњачке Бање на два сата.
Такође, ово је значајно и уочи почетка зимске сезоне на Копаонику, највећем ски-центру у Србији, на који ће се стизати још брже и безбедније, наводе из Коридора Србије.
Упоредо са изградњом ове деонице, изводе се радови на остатку Пројекта, односно од Врњачке Бање до Прељине, у дужини од 54 км.
Овај нови ауто-пут значајно доприноси развоју локалних општина и средина кроз које пролази, повезујући око 500.000 становника овог краја, кажу у Коридорима Србије.
Моравски коридор повезује Расински, Рашки и Моравички округ, пролазећи својом трасом кроз Појате, Ћићевац, Варварин, Крушевац, Трстеник, Врњачку Бању, Краљево, Адране и Чачак.
Pojačan saobraćaj na putevima, putnička vozila na ulazu čekaju od 30 do 60 minuta

 
 
Преузмите андроид апликацију.
Чланак Вучић на отварању нових 30 километара аутопута од Крушевца до Врњачке Бање се појављује прво на Најновије градске вести Нови Сад | Градске инфо.

Nastavak na GradskeInfo.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta GradskeInfo.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta GradskeInfo.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.