Izvor: B92, 12.Mar.2012, 16:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
100.000 na protestu u Daki
Daka -- Više od 100.000 pristalica opozicije okupilo se u glavnom gradu Bangladeša Daki, zahtevajući ostavku vlade i raspisivanje izbora.
Najveće opozicione demonstracije od kada je Nacionalistička partija Bangladeša (BNP) pretrpela veliki poraz na izborima 2008. uglavnom su bile mirne, dok su hiljade naoružanih pripadnika snaga bezbednosti patrolirale gradom.
Lokalni mediji su objavili da su pristalice vladjuće Avami lige napali jednu grupu demonstranata štapovima, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ali niko nije ozbiljno povređen, dok je 1,5 kilometara od mesta protesta odjeknula manja eksplozija.
Organizatori iz BNP, koji tvrde da je na protestu bilo više od 100.000 njihovih pristalica, kažu da je gnev usmeren protiv odluke vlade da ukine neutralni sistem za praćenje izbora.
Opozicione organizacije su rekle da je nekoliko dana pre protesta privedeno nekoliko hiljada aktivista, ali je policija demantovala da postoji bilo kakva organizovana akcija protiv opozicionara.
"To su redovna hapšenja koja nemaju nikakve veze sa velikim protestom opozicije", rekao je agenciji AFP zamenik komesara policije u Daki Monirul Islam.
On je kazao da je u Daku poslato najmanje 15.000 policajaca i graničara da spreče nasilje.
Naredni izbori u Bangladešu trebalo bi da budu održani početkom 2014. godine.







