Izvor: GradskeInfo.rs, 17.Jul.2023, 10:35
На западу САД екстремне врућине, на истоку поплаве и жртве
Изузетно јак топлотни талас погодио је запад Сједињених Америчких Држава у недељу, а температуре су достизале 53 степена у Калифорнијској пустињи, док су поплаве наставиле да пустоше североисток земље одневши најмање пет живота, преноси Ројтерс.
Фото: Танјуг/AP Photo/Ty ONeil
Агенција >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << наводи да се близу четвртине америчке популације нашло у недељу под ударом великих врућина, делом због упорне топлотне „куполе“ која се стационирала изнад западних савезних држава.
Управо је топлотна „купола“ утицала да се створе јаке кише на североистоку, што је прогноза која се предвиђа и наредних дана, ако не и недеља, саопштила је америчка Национална метеоролошка служба.
У округу Бакс у Пенсилванији, због јаког невремена и поплава погинуло је најмање пет особа, а два детета, једно старо две године, друго девет месеци, воде се као нестала.
„Настављамо потрагу за децом. Не одустајемо, упркос свему. Време јесте отежавајући фактор, али у овом тренутку наставићемо са операцијама и већ смо одредили план за понедељак“, рекао је у недељу увече шеф ватрогасне службе Апер Мејкфилда, Тим Бруер.
Гувернер Њујорка Кејти Хоукл апеловала је на становнике те савезне државе да избегавају да путују док не прођу кише, рекавши да приликом таквих ситуација аутомобил може постати „уместо места сигурности, место смрти“, ако продре велика вода.
Очекује се да ће се падавине смањити данас, али су већ опустошиле добар део североистока, а најгоре је прошла држава Вермонт.
Упозорење на екстремне врућине важи од североистока земље, преко Калифорније, до југозапада и ка крајњем југу и Флориди.
У Долини смрти и Калифорнији званично је измерено 53 степена Целзијуса, према подацима америчке метеоролошке службе, али је највиша температура забележена у центру за посетиоце Долине смрти, Фурнас Крику, где је измерено 56 степени.
Највећа температура званично призната на планети, од како се врше мерења, измерена је управо у Фурнас Крику, 1913. године и износила је 56,7 степени.
За то време у Фениксу у Аризони, 17. дан заредом забележена је темепратура изнад 43 степена, пошто је измерено 46 степени, а метеоролози прогнозирају да ће бити достигнут рекорд из 1974. године, када је 18 дана заредом температура била 43 степена и више.
Kina: Zabeležena rekordna temperatura od 52,2 stepena
Преузмите андроид апликацију.
Чланак На западу САД екстремне врућине, на истоку поплаве и жртве се појављује прво на Најновије градске вести Нови Сад | Градске инфо.












