Макрон: Санкцијама смо гурнули Белорусију ка Русији

Izvor: GradskeInfo.rs, 09.Jun.2023, 14:25

Макрон: Санкцијама смо гурнули Белорусију ка Русији

Говорећи на Глобсек самиту у Братислави, француски председник Емануел Макрон рекао је да су западне санкције „гурниле Белорусију ка Русији“, пренео је данас „Кијев индепендент“. Фото: Танјуг/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP „Ставили смо га (Лукашенка) у ситуацију да буде на крају >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << ‘заробљен’ Русима“, рекао је Макрон, алудирајући на санкције које су уведене Минску након председничких избора 2020. године, када је дошло до нереда јер је опозиција тврдила да су гласови покрадени.
„Ако је ваше питање – да ли сматрам да треба да буде агресивнији према Белорусији, мој одговор је не. Сматрам да би била наша грешка да повећамо конфликт“, изјавио је Макрон 31. маја.
Он је додао да „треба притискати Белорусију да се не укључује у рат“.
„Русија је користила Белорусију као лансирну рампу за московски рат, али Белорусија није део овог рата и не распоређује војску, нити капацитете ка Украјини“, додао је Макрон. Макрон је оценио да су избори у Белорусији 2020. године били „лажни“ и да „Лукашенков режим не поштује владавину права“, али је истакао и да је Белурисија била земља у којој је, као председник и део ове администрације, желела да се прикључи НАТО и била је врло опрезна са Русијом“.
Белоруски опозициони лидер Светлана Тихановска коментарисала је Макронов говор, рекавши да „Европа, данас, мора да пошаље једну поруку“. „Европа треба да каже – уколико не поштујете наше вредности, неће бити никакве трговине. Укидање санкције на белоруске производе би тиранима широм света дало осећај да су ван домашаја правде“, рекла је Тихановска, додаје кијевски лист.
Šolc, Makron i Duda će se sastati u Parizu, razgovaraće o Ukrajini

Преузмите андроид апликацију.
Чланак Макрон: Санкцијама смо гурнули Белорусију ка Русији се појављује прво на Најновије градске вести Нови Сад | Градске инфо.

Nastavak na GradskeInfo.rs...



Povezane vesti

ВЦИОМ: Поверење у Путина има скоро 80 одсто грађана Русије

Izvor: GradskeInfo.rs, 09.Jun.2023

Поверење у Владимира Путина има 78,8 одсто грађана Русије, показује истраживање Сверуског центра за истраживање јавног мњења (ВЦИОМ). Фото: Танјуг/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool...

Nastavak na GradskeInfo.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta GradskeInfo.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta GradskeInfo.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.