
Izvor: GradskeInfo.rs, 25.Mar.2023, 10:01
Прича о Гранд хотелу Мајер и његовом значају за српски народ (ВИДЕО)
Један од најзначајнијих објеката за српски народ налази се на Тргу слободе, на броју 5, а у питању је двоспратна зграда, позната под именом „Гранд хотел Мајер“ изграђена 1893. године.
На овом месту се налазила >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << кафана „Зелени венац“, која се први пут помиње још 1754. године, када је забележено да је отворена у кући капетана Саве Николића.
Зграда је за оно време била пространа, са три собе, две коморе и кухињом на спрату и кафаном у приземљу. Обновљена је 1769. године, за тадашњег власника Сенатора Поузија. У кафани „Зелени венац“ играо се билијар, који је био веома популаран тих година, па су често организовани турнири у овој игри. Осим тога, точила се кафа, а око 50 гостију могло је да руча на овом месту.
Фото: Историјски архив Града Новог Сада
Хотел је био знатно оштећен за време бомбардовања Новог Сада 1849. године, па је обновљен 1852. године. Тада су извршени обимни радови, па је у знатној мери проширен, те је добијено чак 20 гостинских соба, четири штале, два магацина и подрум.
Међутим, пред крај 19. века, ова зграда је у великој мери изгубила стари сјај, а гости су почели да је заобилазе, па је срушена и на њеном месту се одмах приступило изградњи новог здања.
Градња новог великог и луксузног хотела на овом месту је завршена 1893. за власнике Емерлиха и Регину Мајер, под именом „Гранд хотел Мајер“.
Фото: Градске инфо
Нова зграда је имала два спрата и двосливни кров, на коме се налазила веома упечатљива купола. У приземљу главне фасаде су полукружно завршени отвори и рустично обрађено зидно платно.
Средиште фасаде је наглашено ризалитом, спратови су повезани вертикалама удвојених пиластера, који окружују балкон на првом спрату и троделне отворе на оба спрата. Десно и лево од ризалита су по четири вертикале отвора.
Фото: Градске инфо
На равним површинама фасаде налази се разноврсна орнаментална декорација, у виду женских и мушких маски, листова биљака, плодова и шкољки.
Лазар Дунђерски је откупио хотел 1916. године, а 25. новембра 1918. године у великој сали хотела је одржана Велика народна скупштина присаједињења Војводине Србији.
Наиме, 25. новембра 1918. године, у Гранд хотелу Мајер окупило се 757 посланика из 211 општина Баната, Бачке и Барање (највише Срба – 578, затим 84 Буњевца, 62 Словака, 21 Русин, 3 Шокца, 2 Хрвата, али и 6 Немаца и 1 Мађар). Том приликом, Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена у Банату, Бачкој и Барањи донела је акламацијом одлуку о отцепљењу од Угарске и прикључењу Србији.
Велика народна скупштина била је велики демократски искорак за то доба, будући да је била вишенационална и да је постојало опште право гласа. Посебну пажњу заслужује чињеница да су у доношењу ове историјске одлуке за српски народ учествовале и жене, њих седам, и то први пут у Европи.
Фото: Wikimediacommons
Осим тога, Велика народна скупштина је изразила и очекивање да ће доћи до стварања заједничке југословенске државе, те формирала Велики народни савет и Народну управу, као органе власти на простору Баната, Бачке и Барање.
Пре нешто више од једног века, створена је нова реалност и исписане су странице историје које нам данас служе на част и понос. Остварен је вековни сан нашег народа о уједињењу, освојена је дуго сањана слобода и постављени су снажни темељи за будућност.
Сваког 25. новембра, Град Нови Сад одаје пошту славним прецима и традиционално обележава овај датум, значајан за државу Србију и целокупан српски народ.
Након првог светског рата име му је промењено у Хотел „Слобода“, а 1924. године у дворишту хотела отворен је биоскоп Одеон.
После Другог светског рата биоскоп је променио име у „Славица“, по првом послератном домаћем филму.
Хотел је радио све до 1953. када је претворен у Дом ЈНА, а биоскоп у дворишту постао познат као „Биоскоп Дома ЈНА“.
Данас се у овој згради налази банка.
Priča o zgradi Matičarskog zdanja (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.
Чланак Прича о Гранд хотелу Мајер и његовом значају за српски народ (ВИДЕО) се појављује прво на Градске инфо.