Немачки закон о ланцу снабдевања захтева промене и код српских компанија

Izvor: GradskeInfo.rs, 29.Jan.2023, 14:17

Немачки закон о ланцу снабдевања захтева промене и код српских компанија

Према немачком Закону о дју дилиџенсу (Due Dilligence) у ланцу снабдевања, који је почео да се примењу је 1. јануара ове године, све српске компаније које су у ланцима добављача немачких компанија морају да успоставе менаџмент ризика, којим ће се испунити низ захтева на пољу заштите >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << људских права и екологије. Фото: Pixabay Закон се односи како на компаније које су регистроване у Немачкој тако и на њихове ћерке фирме у иностранству, као и на директне и индиректне добављаче у њиховим ланцима снабдевања.
Како се наводи на сајту Привредне коморе Србије, захтеви који се постављају пред добављаче односе се на забрану дечијег рада, забрану принудног рада и дискриминације, право на могућност удруживања и примерену зараду, забрану противправног одузимања земљишта, као и забрану злоупотребе приватног обезбеђења.
У области заштите животне средине закон прописује поштовање три међународне конвенције – Употребу живе у складу са међународном конвенцијом у Минамати, примену Стокхолмске конвенције о дуготрајним органским загађујућим супстанцама као и примену Базелске конвенције о прекограничном кретању опасних отпада и њиховом одлагању.
Закон се односи само на ланце добављача производа и услуга, а не на пласирање финалних производа домаћих компанија на немачко тржиште.
Како се наводи, овај акт је само увод и припрема за ЕУ директиву која је већ у припреми и која ће у наредном периоду бити усвојена, а имаће још више захтеве по питању заштите људских права и еколошког „дју дилиџенса“.
Закон се односи на привредна друштва која имају седиште или огранак у Немачкој и која запошљавају више од 3.000 радника у Немачкој, а од 1. јануара 2024. се важење закона проширује на сва привредна друштва која у Немачкој запошљавају више од 1.000 радника. Како би се српске компаније што лакше прилагодиле захтевима инодобављача, Привредна комора Србије (ПКС) у сарадњи са Немачком међународном сарадњом (ГИЗ) покренуће у првом кварталу ове године „хелп деск“ (Респонсибле Бусинесс Хуб) за савете компанијама.
„Радићемо на стварању мреже стратешких партнера и консултаната, а ПКС ће у наредном периоду организовати и низ семинара догађаја и консултација усмерених на подизање свести и подстицање дијалога између заинтересованих страна о немачком закону у ланцу снабдевања и предстојећој ЕУ регулативи“, рекла је помоћница директора у Сектору удружења привреде ПКС Тања Линдел.
Први део ове године ће немачке компаније искористити да прилагоде своје процедуре, а за домаће компаније се очекује да ће у другој половини ове године добити од својих немачких партнера захтеве које треба да испуне сходно одредбама овог акта.
Све компаније које су сада у неком од ланаца добављача немачких компанија, уколико желе да наставе пословну сарадњу са својим партнерима, мораће да испуне обавезе из овог акта, као и компаније које су у преговорима и планирају сарадњу са неком од немачких компанија.
Курс динара према евру сутра 117,3738

Преузмите андроид апликацију.
Чланак Немачки закон о ланцу снабдевања захтева промене и код српских компанија се појављује прво на Градске инфо.

Nastavak na GradskeInfo.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta GradskeInfo.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta GradskeInfo.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.