Пораст берзанских цена кафе и какаоа због бојазни од климатских поремећаја

Izvor: GradskeInfo.rs, 12.Jul.2026, 12:16

Пораст берзанских цена кафе и какаоа због бојазни од климатских поремећаја

Цене кафе и какаоа на берзама нагло су скочиле јер су се инвеститори забринули да би климатски поремећаји изазвани Ел Нињом могли да угрозе приносе ове две глобално тражене биљке широм Бразила и Западне Африке. Фото: Pixabay/robertosn73 Фјучерси кафе скочили су у понедељак и до 18,5 одсто, >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << достигавши 3,57 долара по фунти (0,4536 килограма), што је највећи дневни раст цене за ову робу од 2000. године, преноси портал „Форбс“.
Та „историјска сесија“ гурнула је фјучерсе кафе у домен „меме акција“, хартија од вредности које постају виралне и експлозивно расту због дискусија на друштвеним мрежама, а не због стварних пословних резултата, саопштила је финансијска група „StoneX“.
У саопштењу „StoneX“ наводи се да је агресивна куповина институционалних инвеститора и фондова који тргују на основу рачунара надвладала продају на велико из земаља произвођача кафе.
„Забринутост због временских прилика порасла је јер трговци очекују могуће поремећаје жетве због Ел Ниња, а залихе премијум арабике су веома мале“, наводи „StoneX“.
Међутим, аналитичари кажу да нема стварних климатских проблема који погађају усеве у Бразилу и да су квалитет и даље примарна брига произвођача.
Бразил је највећи светски произвођач и извозник арабика кафе, док Вијетнам доминира у производњи робусте.
Око 60 одсто укупних количина какаоа произведе се у Обали Слоноваче, 32 одсто у Гани, док се око 28 процената односи на остале произвођаче.
Министарство пољопривреде објавило Упутство за правдање подстицаја у производњи

Преузмите андроид апликацију.
Чланак Пораст берзанских цена кафе и какаоа због бојазни од климатских поремећаја се појављује прво на Најновије градске вести Нови Сад | Градске инфо.

Nastavak na GradskeInfo.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta GradskeInfo.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta GradskeInfo.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.