Друштвене мреже, информације на дохват руке или изазов данашњице?

Izvor: GradskeInfo.rs, 28.Apr.2025, 13:01

Друштвене мреже, информације на дохват руке или изазов данашњице?

Појавом интернета и друштвених мрежа оставиле су снажан утицај на животе пре свега тинејџера. Фото: Pexels/Pixabay Друштвене мреже имају велики утицај на сваког корисника хтели ми то да признамо или не, али поготово на децу у периоду адолесценције. Свакако да на интернету и друштвеним >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << мрежама су доступне информације које су добре и од користи, али исто тако постоји и она негативна страна ових мрежа. Да није нимало безазлен њихов утицај, говори и чињеница да он може бити изузетно дугорочан и веома дубок.
Да погледамо добру страну коју нам пружају друштвене мреже Повезивање са пријатељима и породицом Друштвене мреже имају позитиван ефекат у одржавању и јачању друштвених веза када говоримо о пријатељима и породици који су од нас физички удаљени.
Место где можемо изразити себе На овим платформама деца али и одрасли људи могу изразити своје мисли, креативност и хобије. Овај начин изражавања је посебно повољан за затвореније особе које желе да се изразе својој околини, али немају храбрости да то учине уживо.
Стицање знања и учење Платформе као што су YouTube, Twitter и други могу понудити вредне ресурсе за учење и истраживање нових тема. Многи тинејџери користе друштвене мреже да би се информисали о актуелним догађајима, научили нове вештине или били у току са трендовима.
Подршка и заједнице Како је све у данашње време онлајн, тако постоје и заједнице које преко друштвених мрежа помажу да се суоче са проблемима попут депресије, анксиозности, сексуалности и слично. Тинејџери на овакав начин лакше преброде проблеме, када међусобно пружају подршку и разумевање једни од других.
А који су негативни аспекти друштвених мрежа? Губитак самопоуздања и самопоштовања Честа је појава да тинејџери пореде себе са другима на друштвеним мрежама. Ово доводи до осећаја инфериорности и ниског самопоуздања. Разни филтери, представљање лажне среће и гламурозног живота , дубоко погађа децу у адолесцентском периоду. Мислећи да су то све истинити догађаји и животи, теже томе, а заправо несвесно себи стварају све већи и већи проблем.
Притисак од одобравања Лајкови, позитивни коментари који по њиховом мишљену представљају потврду вредности и популарности, доводи до зависности од друштвених мрежа и стварања анксиозности уколико нису задовољни бројем лајкова и пажње.
Cyberbullying Интернет и друштвене мреже често омогућавају тинејџерима да постану жртве али и починиоци cyberbullying-а. Различити начини злостављања су присутна на мрежама, попут увреда, претњи, ширења гласина, а све са великом последицом по њихово ментално здравље.
Изолација и зависност Друштвене мреже доводе до тога да тинејџери проводе много времена пред екраном, а као последица тога јавља се смањење физичке активности и њихове изолације. На крају долази до поремећаја сна, лоша комуникација са околином, раздражљивост.
Проблеми са приватношћу Качење слика, статуса, давање прекомерних информација о себи и личном животу, често доводи до проблема са приватношћу на интернету, попут неовлашћеног приступа личним подацима, преваре па чак и до експлоатације.
Како помоћи тинејџеру да смањи негативне ефекте друштвених мрежа? Образовање и свест: Потребно је образовати тинејџере о важности приватности на интернету и о ризицима које друштвене мреже могу представљати.
Постављање граница: Родитељи и старатељи могу помоћи постављањем разумних граница у погледу времена проведеног на мрежи и врста садржаја који се конзумира. Можете користити апликације или уграђене функције на телефонима које вам помажу да ограничите време које проводите на одређеним апликацијама. На пример:
Направите план: Одредите колико времена дневно желите да проводите на друштвеним мрежама и покушајте да се држите тог плана.
• Користите апликације за праћење времена: Постоје апликације попут Forest, Focus@Will, или уграђене функције као што је Screen Time (на iPhone-у) или Digital Wellbeing (на Android-у), које вам омогућавају да пратите и ограничите време које проводите на друштвеним мрежама.
Поставите свесне паузе: Правите паузе од друштвених мрежа тако што ћете одредити време у дану када нећете користити телефон или компјутер:
• „Дигитални детокс“: Покушајте да се одржите од друштвених мрежа на сат времена или чак цео дан. Ово вам помаже да поново успоставите равнотежу и дате себи одмор од сталног тока информација.
• Без телефона при спавању: Поставите правило да не користите друштвене мреже најмање 30-60 минута пре спавања. Ово ће вам помоћи да боље спавате и смањите стрес.
Јасно дефинишите разлоге за коришћење: Питајте се зашто користите друштвене мреже и да ли је то продуктивно. Ако вам користе за учење или одржавање веза, наставите, али ако вам само стварају стрес, размислите о паузи. Претворите време на друштвеним мрежама у нешто продуктивно: Користите странице и канале са образовним садржајима, уместо да листате постове.
Избаците апликације из видног поља: Ставите иконице апликација на другу страницу телефона или их потпуно уклоните са екрана.
Онемогућите обавештења: Онемогућите обавештења која вас стално подсећају да проверите друштвене мреже. Ово ће смањити импулсивну потребу да се стално укључујете.
Присуствовање активности изван мреже: Потрудите се да проводите више времена са људима лицем у лице, уместо да комуницирате искључиво преко друштвених мрежа.
Подршка у групама: Можете се прикључити групама или форумима који су посвећени ограничавању времена проведеног на интернету и развоју здравих навика.
Подршка у развоју самопоуздања: Охрабрити тинејџере да граде своје самопоуздање ван друштвених мрежа и да науче да цене своје стварне способности и квалитете, а не само спољашњи изглед или број лајкова.
Друштвене мреже могу имати снажан утицај на тинејџере, и то у позитивном и негативном смислу. Кључ је у разумном и одговорном коришћењу ових платформи, као и у разумевању потенцијалних ризика и добијању подршке када је потребно. Ако се користе са свешћу о последицама и уз адекватну подршку, друштвене мреже могу бити моћан алат за повезивање и учење.
Наравно, зависност од друштвених мрежа постаје све већи проблем, посебно међу тинејџерима, али и старијим људима. Друштвене мреже су осмишљене да буду врло привлачне, што може довести до прекомерне употребе и смањене способности да се контролише време проведено на њима.
Pet prednosti jutarnjeg istezanja zbog kojih treba da nam postane navika

Преузмите андроид апликацију.
Чланак Друштвене мреже, информације на дохват руке или изазов данашњице? се појављује прво на Најновије градске вести Нови Сад | Градске инфо.

Nastavak na GradskeInfo.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta GradskeInfo.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta GradskeInfo.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.