Преокрет у афери Курц, тешке оптужбе Шмита

Izvor: GradskeInfo.rs, 19.Okt.2022, 08:15

Преокрет у афери Курц, тешке оптужбе Шмита

У истрази против некадашњег аустријског канцелара Себастијана Курца дошло је до преокрета пошто су у јавност доспеле информације, да један од његових блиских сарадника тражи статус сведока и износи бројне оптужбе на његов рачун. Фото: WikimediaComonns/MSC Бивши шеф ОеБАГ, државног холдинга >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << који управља улагањима, Томас Шмит оптужио је Курца и тражи статус крунског сведока од Тужилаштва за борбу против привредног криминала и корупције.
Шмит је, како преносе медији изводе из исказа тужилаштву, рекао да је Курц од њега, када је покренута истрага, тражио да сву кривицу преузме на себе.
”Он ме је у вези претреса кабинета у влади и станова позвао и рекао да треба да направим писано саопштење, у којем би стајало да он нема никакве везе са оптужбама које су предмет истраге и да преузмем сву кривицу на себе“, само је један део шкакљивог исказа Шмита.
Пренео је да се састао са Курцом, у здању Политичке академије Народне партије Аустрије (ОВП), где је некадашњем пријатељу рекао да није знао да постоје „бекапови“ њиховог дописивања које је предмет истраге. Курц је тражио од Шмита да му преда бекапове четова, рекавши да жели да спречи последице по ОВП и целу земљу.
Шмит тврди да је Курц инсистирао да му преда све снимљене четове и са његовим сарадницима.
Тужилаштву је даље рекао да је, док је био генерални секретар у Министарству финансија финансијски помагао ОВП и Курца, користећи ресурсе министарства, а са циљем подстицања напредовања Курца.
Објаснио је да је Министарство плаћало огласе у предизборној кампањи 2017, али и медије за писање по налогу будућег лидера ОВП.
То се тиче оптужби у вези манипулације истраживања института Кармасин, која су објављивана у дневнику „Естерајх“.
Курц у то време није могао да из страначке касе финансира такву „кампању“, јер није био лидер странке и борио се за преузимање те дужности.
Шмит је оптужио и актуелног председника парламента Волфганга Соботку за интервенисање код Министарства финансија због провере пореских власти у Алојз Мок институту. Иначе Шмит је ове тешке оптужбе изнео Тужилаштву 21. јуна ове године, тражећи статус крунског сведока.
„Радили смо ствари које нису биле у реду“, рекао је он.
Томас Шмит важио је за једног од блиских сарадника Курца.
Од 2015. он је био генерални секретар у Министарству финансија, где је од 2013. радио као шеф кабинета.
Њега тужилаштво терети да је, између осталог, од новца пореских обвезника финансирао илегалне договоре о оглашавању и истраживањима са медијском групацијом „Естерајх“.
Фингираним и лажним истраживањима јавног мњења Курц, који је тада био министар спољних послова, победио је у унутарстраначкој борби Рајхолда Митерленера и преузео странку.
Априла 2019. Шмит је постављен за шефа ОеБАГ-а, а само пар недеља касније у јавност је доспела афера „Ибица “ око тадашњег вицеканцелара и дотадашњег лидера Слободарске партије (ФПО) Хајнц-Кристијана Штрахеа услед које је окончана коалициони влада, и покренута истрага против њених чланова због недозвољеног договарања око постављања на високе функције у државним компанијама.
Шмит је избрисао све поруке са свог телефона, али истражни органи су после пар месеци пронашли бекапове, након чега су у јавност испливали компромитујући четови.
Услед објаве садржаја четова Курц је био принуђен да поднесе оставку, пошто је Тужилаштво покренуло истрагу против њега због сумње у проневеру и корупцију.
Себастиjан Kурц: Искључуjем могућност повратка у политику

Преузмите андроид апликацију.
Чланак Преокрет у афери Курц, тешке оптужбе Шмита се појављује прво на Градске инфо.

Nastavak na GradskeInfo.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta GradskeInfo.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta GradskeInfo.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.