Izvor: GradskeInfo.rs, 04.Okt.2022, 12:51
Шведска затвара подручје у близини места цурења гасовода
Шведски тужилац задужен за истрагу о цурењу из гасовода у Балтичком мору, Матс Љунгквист, рекао је данас да је наредио да се то подручје затвори док је у току прелиминарна истрагу о „сумњивој саботажи“, преноси АП.
Фото: Танјуг/ Danish Defence Command via AP
„Разумем велики интерес јавности, >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << али смо на почетку прелиминарне истраге и зато не могу да улазим у детаље о томе које истражне мере предузимамо“, изјавио је Љунгквист.
Шведска обалска стража је саопштила да је бродовима, рониоцима, рибарским пловилима и подводним возилима забрањено да се приближе на 9,3 километра од места на коме су детектована два оштећења гасовода у близини Шведске.
Током викенда, власти у Данској су саопштиле да је стопирано цурење на гасоводима Северни ток 1 и 2, међутим, шведска обалска стража је јуче саопштила да је један од њених авиона пријавио да се цурење у Северном току 2 повећало.
Шведска спасилачка подморница, способна за напредне ронилачке мисије и бродови шведске обалске страже послати су у област у коме је детектовано цурење у близини Шведске.
Остаје нејасно када ће рониоци или подморница моћи да се спусте до цевовода.
Данске власти су послале бродове и војне хеликоптере како би пратиле два цурења гаса источно од острва Борнхолм у данском Балтичком мору.
Савет безбедности Уједињених нација одржао је хитан састанак у петак о потенцијалним нападима на гасовод.
Прошлог месеца откривена су укупно четири цурења на гасоводима Северни ток 1 и 2 у Балтичком мору у близини Данске и Шведске, пренеле су сведске агенције.
Иако ниједан од два гасовода није био у употреби у време експлозија, они су били напуњени гасом.
Раније прошле недеље је саопштено да гас више не цури из гасовода Северни ток 2.
Đentiloni: Potrebna solidarnost da izbegnemo fragmentaciju
Преузмите андроид апликацију.
Чланак Шведска затвара подручје у близини места цурења гасовода се појављује прво на Градске инфо.








