Savezničke bombe pale pre 69 godina

Izvor: B92, 15.Apr.2013, 15:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Savezničke bombe pale pre 69 godina

Beograd -- Navršava se 69 godina od najvećeg savezničkog bombardovanja Beograda u Drugom svetskom ratu 16. i 17. aprila 1944.

Bombardovanja Beograda aprila 1944. bila su izuzetno razorna, prema brojnim tumačenima, razornija od nemačkih vazdušnih napada na Beograd 6. aprila 1941. godine, na samom početku Drugog svetskog rata u Jugoslaviji.

Evidentirano je da je samo tokom ta dva saveznička vazdušna napada poginulo 1.160 Srba civila i 18 Nemaca, ali tačan broj nikada >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nije utvrđen, dok je u bombardovanju ranjeno 1.400 stanovnika prestonice.

Prvog dana bombardovanja, 16. aprila 1944, na pravoslavni Uskrs, bačeno je na Beograd više od 1.500 tona bombi, navodno da bi uništile vojne i privredne objekte i zgrade u kojima su smešteni Nemci.

Na Uskrs, 16. aprila je pogođeno i porodilište u Krunskoj ulici, gde je smrtno stradalo i nekoliko tek rođenih beba. Razrušeno je i jedno obdanište, znatno su oštećeni Trg Slavija, Nemanjina i Dečanska ulica, Bajlonijeva pijaca, Pašino brdo, Zeleni venac, Železnicka stanica, Narodno pozorište.

Drugog dana bombardovanja 17. aprila 1944. pošto su saveznički bombarderi neprecizno ciljali mostove, savske dokove i železnički čvor, velika razaranja pretrpeo je i koncentracioni logor Sajmište. Potpuno je uništen najveći paviljon u kojem je bila smeštena većina zatočenika. Smatra se da je stradalih bilo od 80 do 120, dok je broj povređenih bio znatno veći.

Savezničko bombardovanje Jugoslavije u Drugom svetskom ratu trajalo je od 20. oktobra 1943. do 17. septembra 1944. godine.

Anglo-američki saveznici su više puta bombardovali naseljena mesta i komunikacije u Srbiji i drugim delovima Jugoslavije, u kojima je poginulo ili ranjen veliki broj civila i pričinjena znatna materijalna šteta.

Bombardovanje je uglavnom izvođeno tokom dana, ali je bilo i noćnih bombardovanja koja je izvodila 205. grupa RAF-a.

Prvi je na meti zapadnih saveznika bio Niš, koji je bombardovan 20. oktobra 1943. godine, a zatim još 15 puta; Beograd 11 puta; Zemun i Alibunar po 4 puta; Novi Sad 3 puta, Smederevo, Ćuprija i Popovac kod Paraćina po 2 puta, Sremska Mitrovica, Ruma, Veliki Bečkerek (Zrenjanin), Kruševac, Peć, Kragujevac, Kovin, Pančevo, Velika Plana, Prijepolje, Kuršumlija, Prokuplje, Vučje, Lebane, Grdelica, Leskovac, Podujevo, Raška, Stalać, Kosovska Mitrovica, Priština i drugi.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Između Srbije i Nemačke talog istorije

Izvor: Politika, 15.Apr.2013

Među donatorima Berlin je od 2.000 godine na prvom mestu sa 1,8 milijardi evra. Oko 400 nemačkih kompanija je u Srbiju uložilo 1,7 milijardi evra..Zašto Srbi „ne vide” nemačku ekonomsku pomoć Srbiji i investicije nemačkih firmi u našu zemlju i zašto Nemce i dalje smatraju neprijateljima?...

Nastavak na Politika...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.