
Izvor: BeautifulSerbia.info, 03.Avg.2022, 21:43
Zbog čega posetiti Šabac – restorani, istorija i murali
Zbog čega posetiti Šabac – restorani, istorija i murali
Na zapadu Srbije, smešten na obalama reke Save nalazi se jedan od najznačajnijih gradova u Mačvanskom okrugu. Šabac zapravo predstavlja administrativno, ekonomsko, ali i privredno i kulturno središte tog okruga naše zemlje.
Iako nije toliko eksploatisan kao turistička destinacija, nema sumnje da su restorani Šabac nešto što ovaj grad izdvaja u odnosu na druge.
Šapčani su poznate šaljivdžije, pa nije čudno >> Pročitaj celu vest na sajtu BeautifulSerbia.info << što se upravo u tom gradu organizuje čuvena šabačka „ Čivijada “.
U pitanju je festival koji se karakteriše kao „ belosvetski vašar humora i satire “, a prva „ Čivijada “ u Šapcu organizovana je još 1968. godine. od tada pa do danas svake godine tokom meseca septembra, pre nego što se organizuje Malogospojinski vašar, Šapčani i njihovi gosti imaju prilike da uživaju u zanimljivim događajima.
Prema podacima, razlog zbog koga se Šapčani nazivaju čivijašima je vezan za jednu od poseta srpskog kneza Milana Obrenovića Šapcu. Naime, tada su neki mladići iz Šapca želeli da se našale, te su iz točka na fijakeru kneza izvukli držače, odnosno čivije.
Mnoge znamenite ličnosti iz kulturnog života naše zemlje imale su tu čast da budu predsednici Čivijaški republike, odnosno da budu domaćini ovog zanimljivog festivala satire i humora.
Restorani Šabac čuvaju duh grada
U periodu između dva rata tokom prošlog veka restorani Šabac su bili izuzetno popularni. Naime, postoje podaci i da je u tom periodu čak oko 130 ugostiteljskih objekata postojalo u ovom gradu u Mačvanskom okrugu.
Čak ima informacija i da je u periodu pre početka Prvog svetskog rata gotovo svaka ulica i sokak u Šapcu imala kafanu, koja je bila njen simbol.
Zvanično je najstarija kafana u Šapcu podignute 1864. godine. Nosila je naziv „ Kod devet direka “ i funkcionisala je sve do 1928. godine.
Osim nje, u Šapcu su postojale i kafane „ Evropa “ i „ Kasina “, zatim „ Gradska pivnica “ i kafana „ Kod lepe Kaje “, kao i „ Velika gostionica “, „ Sotina kafana “ i „ Tešmanovića kafana “, ali i mnoge druge.
Danas su restorani Šabac pravi naslednici svojih predaka, pa nije ništa čudno što je gastronomska ponuda u ovom gradu na Savi i više nego kvalitetna i obimna.
Pored toga što stanovnici ovog grada i njegovi posetioci mogu da uživaju u jelima nacionalne kuhinje, postoje i restorani Šabac koji se mogu pohvaliti specijalitetima italijanske kuhinje, kao i jelima karakterističnim za kuhinje iz drugih delova sveta.
Istorija i kultura u Šapcu
Pre nego što se upoznate sa odličnom gastronomskom ponudom ovog grada, trebalo bi da budete upoznati sa njegovim brojnim znamenitostima. Tvrđava Stari Grad jedna je od njih, a od centra je udaljena oko kilometar. Smatra se da je prostor na kome se nalazi tvrđava Stari Grad izuzetno zanimljiv za izlet, a ulazak se ne naplaćuje.
Iako su brojni restorani Šabac, ne treba propustiti ni uživanje u nekom od šabačkih kafića. Posebno su interesantni oni koji se nalaze u Gospodar Jevremovoj ulici. Nazvana po bratu srpskog knjaza Miloša Obrenovića, Jevrema, ova ulica igra značajnu ulogu u istoriji grada, uzevši u obzir da je dugo godina knez Šabačke nahije bio upravo Jevrem Obrenović. U to doba je Šabac procvetao, a danas se Gospodar Jevremova ulica nalazi pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kao prostorna celina. Tu posetioci mogu videti i zdanje prve narodne apoteke u Šapcu, kao i mnoga druga zdanja koja su odličan pokazatelj bogate istorije grada.
Zadužbina kneza Jevrema Obrenovića je i crkva posvećena Svetim apostolima Petru i Pavlu. Pored očuvanog ikonostasa iz perioda 19 – og veka, ova crkva je bila izuzetno značajna za istoriju grada. Za vreme trajanja Prvog svetskog rata je oko 200 ljudi streljano u porti šabačke crkve, danas se ona posmatra kao svojevrstan simbol opstanka Šapca uprkos brojnim razaranjima.
Nisu samo restorani Šabac interesantni, već i lokacije u okolini ovog grada, koje su i vrlo značajne sa istorijskog aspekta. Naime, u blizini Šapca odigrala se i čuvena Mišarska bitka, koja se smatra najvećom pobedom srpske vojske za vreme trajanja Prvog srpskog ustanka. Danas se u spomen kompleksu nalazi spomenik posvećen voždu Đorđu Petroviću Karađorđu i junacima koji su izginuli tokom Mišarske bitke.
Interesantno je pomenuti i to da se u okviru muzejske postavke Mišarska bitka nalazi i Mišarska zastava, koju je Karađorđe dobio na poklon od ruskog cara.
Ništa manje nije interesantan i Spomen kompleks u šabačkom selu Tekeriš, na planini Cer, u kome se odigrala čuvena Cerska bitka 1914. godine kada je srpska vojska pobedila austrougarsku.
Iako prostorno nije tako veliki grad, ne samo da su brojni restorani Šabac, nego se u njemu mogu videti i interesantni murali.
Sve to je i te kako uticalo na oplemenjivanje starih zdanja grada, tako da se mogu videti mural nazvan „ Mali svet “ i „ Velike ribe “, ali i na zgradi Muzičke škole „ Mihailo Vukdragović “ se nalazi mural koje nosi naziv „ Dobro temperovani klavir “. Oslikan je u spomen na poklon koji je tadašnji gospodar Šabačke nahije, knez Jevrem Obrenović darovao svoj ćerki, te je tako Šabac postao prvi grad u Srbiji koji je imao i klavir.
Ne treba propustiti ni posetu Narodnom muzeju u Šapcu, a idealno je ukoliko ovaj grad turisti posete u vreme trajanja čuvene šabačke „ Čivijade “.
The post Zbog čega posetiti Šabac – restorani, istorija i murali first appeared on Beautiful Serbia.
Nastavak na BeautifulSerbia.info...