Izvor: Vesti-online.com, 08.Sep.2015, 06:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uronite u peščanu lekovitu kupku u Egiptu

Ako ste turista avanturista, širokih shvatanja i spremni da daleko od kuće probate i uradite neobične stvari, onda je vrela kupka u pustinjskom pesku u Egiptu prava stvar za vas.

Od jula do septembra, tokom najverlijih meseci kada temperatura u hladu u Egiptu prelazi 40 stepeni, ljudi iz svih krajeva Egipta upućuju se ka Sivi, varošici u oazi u Libijskoj pustinji na zapadu Egipta, kako bi uronili u vrele peščane kupke.

Goli muškarci zakopavaju se u vreli pesak >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << i u njemu ostajaju najviše 15 minuta, posle čega se uvijaju u ćebad, kako bi se zadržala visoka temperatura tela, i odvode u šatore koji imaju ulogu sauna. Dok se preznojavaju u njima, piju sveže vrele biljne čajeve.

Lokalni doktori i nadrilekari tvrde da tri do pet dana redovnih peščanih kupki može da izleči bolesti poput reumatizma i artritisa, neplodnost i impotenciju.

Peščane kupke izmislila su berberska plemena koja su nastanjivala pustinju uz planinu Dakror, oko 560 kilometara od Kaira. Tretman počinje oko podneva kada je sunce u zenitu, a vazduh je najvreliji. Posle seanse u pesku i šatoru-sauni, pacijenti se odvode u lokalne kuće kako bi se rashladili i osvežili pre večere.

Kada kažemo rashladili, ne mislimo da su ušli u klimatizovanu prostoriju ili se istuširali hladnom vodom. Poenta ovog "lečenja" je da se pacijentma za to vreme (tri do pet dana) zabranjuje kupanje, tuširanje ili susret sa hladnim vazduhom. Poslednjeg dana tretmana pacijenti dobijaju masažu biljnim uljima i sirćetom kako bi se zatvorile pore na koži koje su se do maksimuma otvorile.

Ovaj tradicionalni egipatski metod lečenja košta između 30 i 40 evra dnevno, a u cenu su uključeni smeštaj, hrana i lečenje. Mnogi strani turisti, pogotovo Britanci, dolazili su u Egipat samo zbog peščanih kupki i ostavljali milione egipatskom turizmu. Arapsko proleće i uspon Islamske države skoro potpuno su ugušili ovaj vid medicinskog turizma, pa su domaći pacijenti većina u pustinjskim "kadama".

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.