Izvor: Politika, 05.Avg.2011, 13:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Etno-bazar u Aranđelovcu
Pletivez jači od zaborava
U okviru obeležavanja dva veka postojanja Bukovičke Banje i proslave dana grada,u Aranđelovcu je 25. i 26. jula održan „Etno bazar” – manifestacija koja čuva od zaborava etno-baštinu, neguje tradiciju i upućuje na stare zanate i rukodelju.
Na ovogodišnjem, drugom „Etno-bazaru” predstavili su se i amateri i priznati i poznati umetnici koji se bave rukodeljom i primenjenom umetnošću, kao što je pletivez – staro pismo, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << rađeno na svili – srmom. Posetioci „Etno-bazara” mogli su da vide izradu narodnih nošnji i kostima na stari način, bojeno staklo i druge vrste umetnosti u staklu, mozaik, tkanje, ikonotkanje, tapiserije sa etno-motivima. I naša proslavljena ikonotkalja Zagorka Stojanović tkala je svoje torbe, na radost posetilaca. Na bazaru je učestvovalo više od 60 etno-radionica i kolonija.
Deca sa posebnim potrebama, koja su okupljena u okviru udruženja „Deca u srcu”, slikala su na glavnom gradskom trgu na temu „Svom gradu”.
– Ovo je dobra prilika da se spomene i izvanredno kulinarstvo ovog kraja. U okolini Aranđelovca postoji nekoliko etno-sela, koja se sastoje od restorana u starinskom stilu, sa obaveznim sačem i ognjištem, gde se na tradicionalan način sprema organski uzgajena hrana, i vajata za iznajmljivanje. U etno-selu Bajka, na padinama Bukulje, za sada postoji šest vajata s kraja 19. veka, a tu su još i etno-sela Karađorđev vajat i Brestovi i vizija – kaže Zoran Simonović, jedan od organizatora bazara.
Poseban segment manifestacije bilo je takmičenje seoskih mesnih zajednica u prezentaciji stvaralaštva – rukodelja. Na štandovima su bili izloženi najbolji i najočuvaniji eksponati iz etno-zaostavštine ovoga kraja. Stručni žiri proglasio je mesnu zajednicu Banja za najuspešniju.
Na drugom „Etno-bazaru” prigodan program izvela su kulturno-umetnička društva i pevačke grupe iz Aranđelovca: KUD Abrašević, KUD Elektro porcelan. KUD Šamot, Sretenjske zore…
Svoj štand imali su i predstavnici turističke organizacije bratske opštine Vršac. Gosti manifestacije bile su delegacije još dve bratske opštine: Turčijanske Teplice i Han Pijeska.
Osnovni cilj ove manifestacije, koja se odvija pod pokroviteljstvom opštine Aranđelovac, jeste da predstavi deo bogatstva i raznolikost srpske tradicije, kao i seoskih proizvoda i kulturne baštine.
D. Milanović
objavljeno: 05.08.2011.















