Izvor: B92, 26.Mar.2010, 15:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Aerodromi gube milione prtljaga
Oko 25 miliona komada prtljaga izgubljeno je privremeno ili trajno na aerodromima tokom 2009. što je aviokompanije koštalo 2,5 milijarde dolara.
Polovina prtljaga (52 posto) je izgubljeno tokom transfera, dok 16 posto prtljaga nije krenulo sa aerodroma tokom polaska, navodi se u podacima Međunarodne asocijacije avio prevoznika (IATA).
Greške prilikom etiketiranja i rukovanja najčešći su uzroci gubitaka, naglašava jedan stručnjak za elektroničko etiketiranje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prtljaga. Velika većina izgubljenog prtljaga se pronađe i preda vlasnicima u roku od 48 sati, ali 850 hiljada komada putnih torbi (ukupno 3,4 posto) i dalje se traže ili su ukradene, primećuje SITA.
Ali organizacija ponosno ističe da je poslednjih godinu dana gubljenje prtljaga opalo za 23,8 posto, tj. 40 posto od 2007. godine.
Deo tog pada može se prepisati manjem broju putnika koji su putovali prošle godine, ali pad od 2,9 posto putnika je bitno niži od 23,8 posto manje izgubljenog prtljaga, naglašava organizacija. Usavršenje sistema transfera prtljaga i provere putnika su takođe doprineli tom padu, naglašava se.
Izvor:T-portal



