PRIJEM ZA DECU IZ DIJASPORE

Izvor: Kurir, 11.Avg.2011, 16:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PRIJEM ZA DECU IZ DIJASPORE

BEOGRAD - U Ministarstvu vera i dijaspore danas je priređen prijem za decu iz dijaspore, polaznike Letnje škole "Sveti Sava" - škole srpskog jezika i kulture, koja se ove godine održava u Selevcu kod Smederevske Palanke.

Državni sekretar Miodrag Jakšić poželeo je dobrodošlicu deci koja su došla da posete Beograd i poručio im da je "Srbija njihova kuća" i da će Ministarstvo vera i dijaspore nastaviti da podržava njihova okupljanja u zemlji iz koje potiču.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir <<
Letnju školu u Selevcu, koja je počela 30. jula i trajaće do 14. avgusta, pohađa 30 mališana iz tog mesta i 29 njihovih vršnjaka iz inostranstva.

Škola je okupila decu iz Makedonije, Albanije, Austrije, Australije, Kanade, Poljske, Rumunije i Švajcarske, čiji su domaćini deca iz osnovne škole "Đorđe Jovanović" iz Selevca, navela je direktorka "Letnje škole" Radmila Končar.

Mališani u letnjoj školi uče srpski jezik i pismo, razmenjuju iskustva i upoznaju različite tradicije i kulture, rekla je ona i dodala da je cilj škole da mladima iz dijaspore omogući da u centrima srpske duhovnosti upoznaju kulturu svog naroda.

Za polaznike škole u Selevcu organizovani su književni susreti sa dečijim pesnicima, razne radionice, sportske i zabavne igre, kao i posete kulturno - istorijskim spomenicima, među kojima su Kalemegdan, Hram Svetg Save, Muzej Vuka i Dositeja i Kraljevski dvor Karađorđevića u Beogradu, navela je Končar.

Ona je istakla da sva deca sa radošću prihvataju program i da se uveliko raspituju da li će i iduće godine moći da pohađaju školu i gde će ona biti organizovana.

Letnju školu od 1995. godine organizuje Centar za Srbe u rasejanju "Sveti Sava", uz podršku Ministarstva vera i dijaspore i Ministarstva prosvete i nauke, kao i uz stručnu pomoć Učiteljskog fakulteta iz Beograda i lokalnih zajednica.

Od osnivanja školu je pohađalo 1.500 učenika iz 15 zemalja, a organizovana je u Azanji, Svilajncu, Kusatku, Petrovcu na Mlavi, a jednog leta i u Švajcarskoj.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.