Izvor: Studio B, 06.Apr.2015, 16:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Blagodatni oganj u subotu stiže u Beograd
Blagodatni oganj, plamen sa Hristovog groba u Jerusalimu, stići će na Veliku subotu, 11. aprila u Srbiju, praćen zvaničnom državno-crkvenom delegacijom, a svečani doček ognja biće organizovan u Hramu Svetog Save u Beogradu.
Kako je saopštila SPC, delegacija predvođena episkopom slavonskim Jovanom i zvaničnim predstavnikom Srbije otputovaće na Veliki petak u Jerusalim, da bi narednog dana, učestvovali u molitvenom dočeku silaska Blagodatnog ognja.
Blagodatni >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << oganj će zatim, u subotu, biti prenet iz Tel Aviva na Aerodrom "Nikola Tesla" u večernjim časovima, a odatle uz svečanu pratnju - do hrama Svetog Save na Vračaru.
Iz Beograda, Blagodatni oganj biće prenet u pravoslavne hramove na Kosovu i Metohiji, a zatim i u Podgoricu, Trebinje, Banjaluku i Pakrac.
Oganj, koga nazivaju i najvećim čudom u Jerusalimu, pojavljuje se svake godine uoči Uskrsa, prilikom molitve patrijarha jerusalimskog i sve Palestine Teofila, u crkvi Hristovog Vaskrsenja.
Uvek se naglašava se da se plamen pali sam od sebe, odnosno da ga ne pali patrijarh.
Patrijarh ulazi u crkvu čija su vrata bila zapečaćena, nakon što su sva kandila u crkvi pogašena, a komisija utvrdila da se u njoj ne nalazi ništa čime bi se veštački izazvao plamen.
Za pravoslavne hrišćane je silazak Blagodatnog ognja, koji se sa snopova sveća koje drži u rukama jerusalimski patrijarh prenosi vernicima, potvrda istinitosti Hristovog vaskrsenja.
Organizaciju zvaničnog učešća srpske delegacije na Uskršnjim svečanostima u Jerusalimu pomogli su Fond apostola Andreja Prvozvanog iz Moskve i Centar nacionalne slave iz Sankt Peterburga, dok je prenošenje Blagodatnog ognja specijalnim avionom iz Jerusalima u Beograd organizovao moskovski Fond Svetog Vasilija Velikog.
















