Izvor: B92, 29.Nov.2010, 18:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pronađeno 271 Pikasovo delo
Pariz -- U Francuskoj je nedavno kod jednog penzionera otkriveno 271 delo Pabla Pikasa, koja su nastala od 1900. do 1932. za čije postojanje dosad niko nije znao.
Naslednici umetnika podneli su tužbu da bi se razjasnilo kako su ta dela dospela u posed 71-godišnjeg električara u penziji, Pjera Legereka.
Ovo, dosad nepoznato Pikasovo blago, koje čine slike, blokovi i crteži, stručnjaci procenjuju na više od 60 miliona evra. Otkriveno je kada je Legerek >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zatražio od Pikasovog sina Kloda da mu nabavi potvrde o autentičnosti.
Prema pisanju lista, među otkrivenim delima nalazi se devet kubističkih kolaža, vrednih oko 40 miliona evra, akvarel iz Pikasovog plavog perioda, gvaševi, litografije i portret njegove prve supruge, Olge.
Legerek je tokom tri poslednje godine slikarevog života radio kao njegov električar.
Bio je zadužen, između ostalog, za instaliranje alarmnih sistema u mnogobrojnim kućama koje je Pikaso posedovao širom Francuske, uključujući i vilu u Kanu.
U septembru, Legerek je stupio u kontakt sa Klodom Pikasom u pokušaju da autentifikuje slike.
Sumnjajući u način na koji je došao u posed slika, naslednici su odlučili da podnesu tužbu zbog moguće krađe. Ubrzo potom agencija za borbu protiv trgovine kulturnih dobara zaplenila je sva dela koja su bila kod Legereka.
Liberasion je dodao da je policija privela penzionisanog električara koji tvrdi da mu je dela poklonio sam slikar dok je bio u službi kod njega.
Klod Pikaso, međutim, ističe da njegov otac ne bi nikada nekom poklonio toliku količinu umetničkih dela.
"To ne liči na njega", kratko je prokomentarisao pariskom listu.
Pogledaj vesti o: Penzija






