Premijer Nepala podneo ostavku

Izvor: Blic, Tanjug, 04.Maj.2009, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Premijer Nepala podneo ostavku



Premijer Nepala Pračanda

Premijer Nepala maoista Pračanda podneo je danas ostavku nakon izbijanja krize posle njegove odluke da smeni načelnika vojske Rokmanguda Katavala.

"Podneo sam ostavku", saopštio je Pračanda u javnom obraćanju naciji na televiziji, preneo je Rojters.

Pračandina vlada je smenila juče generala Katavala jer je prekršio instrukcije da ne prima nove regrute.

Predsednik Ram Baran Jadav, koji je i glavnokomandujući >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << vojske, ocenio je smenu neustavnom.

Kataval, koga maoisti optužuju da je primio 2.800 novih regruta i imenovao osam novih generala bez konsultacija sa vladom, trebalo je da ode u penziju za četiri meseca

Odnosi između maoista i vojske zategnuti su još od građanskog rata koji je trajao skoro deceniju.

Bivši pobunjenici su došli na vlast prošle godine, kada su se ujedinili u jednu stranku i pobedili na izborima.

Otvoreno pitanje u njihovim odnosima predstavlja i odbijanje vojske da u svoje redove primi na hiljade bivših ratnika jer su, kako ističe Kataval, "indoktrinirani".

Rehabilitacija bivših boraca je ključna stvar za trajni mir u zemlji, istakla je britanska novinska agencija.

Dva stranke, koje su bile u koaliciji sa maoistima povukle su se posle smene generala, tako da će maoisti uskoro biti suočeni sa glasanjem o poverenju vladi.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.