Dugi pipci korona kriminala u Japanu

Izvor: RTS, 12.Jun.2020, 06:13

Dugi pipci "korona kriminala" u Japanu

Koronavirus prisiljava na inovaciju - nažalost, ne samo u oblasti medicine, organizacije rada ili javnog saobraćaja, već i u svetu kriminala.
Primer Japana, u poređenju sa mnogim drugim državama za život prilično bezbedne zemlje, pokazuje veliki potencijal koji epidemija pruža za nezakonito bogaćenje i zadovoljavanje mračnih nagona.

Široka paleta moralno sumnjivih, beskrupuloznih i zlonamernih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << prekršaja inspirisanih epidemijom Kovida-19 u toj ostrvskoj carevini uključuje prestupe poput preprodaje maski po astronomskim cenama, krađe istih iz skladišta firmi i bolnica, prevare vezane za isplatu državne pomoći stanovništvu, provale u prodavnice i restorane zatvorene zbog epidemije i krađu robe koju dostavljači sada masovno ostavljaju pred stanovima zbog opasnosti od prenošenja zaraze.
Tome treba dodati i nedela vezana za epidemiju koja se mogu kvalifikovati kao remećenje javnog reda i mira i ugrožavanje bezbednosti stanovništva, poput kršenja pravila o karantinu ili izazivanja panike.
Fascinantna raznovrsnost prevaraU Japanu je malo teškog kriminala poput ubistava i brutalnih prebijanja, ali zato japanske bande ulažu puno resursa kao što su ljudstvo, vreme i tehnika u prevare u kojima preko telefona, pisama i mejlova nastoje da ubede građane da im predaju novac ili lozinke za svoje bankovne račune.
Korona je donela novu varijaciju u toj vrsti obmane – japanski kriminalci sada nastoje da "upecaju" lakoverne građane tako što se lažno predstavljaju kao opštinski radnici i traže poverljive podatke o njihovom finansijskom stanju i bankovnom računu, pravdajući se da su im te informacije potrebne kako bi izvršili uplatu novčane pomoći koju daje država zbog ekonomskih gubitaka koje je prouzrokovala epidemija.
Podvrsta ovog tipa prevare je pokušaj pljačkaša da dođu do istih podataka tako što ubeđuju potencijalnu žrtvu da ih unajmi kao zastupnike koji će obaviti sve potrebne formalnosti za primanje 830 evra državne pomoći koja će biti dodeljena svakom stanovniku u Japanu
Policija grada Kjota putem svoje zvanične veb stranice upozorava građane i da mafijaši nastoje da se dokopaju njihovih keš kartica, koje su potrebne za povlačenje novca iz automatskih dispensera, tako što nastoje da ih uvere da je za prijem državne pomoći potrebna nova, posebna vrsta kartice koja se može dobiti samo vraćanjem one stare.
Još drskija je varijanta u kojoj se kriminalci, uglavnom sedokosim građanima, lažno predstavljaju kao bolnički funkcioneri i zahtevaju da smesta isplate novac za (fiktivne) troškove lečenja deteta ili rođaka koji je, navodno, oboleo od koronavirusa i leži u intezivnoj nezi. 
Poznati su i slučajevi u kojima su uredno doterani mafijaši, izigravajući poslovne konsultante i posrednike, posećivali domove nudeći domaćinima lažne snove o velikom profitu, ubeđujući ih da preko njih ulože novac u fiktivna preduzeća iz oblasti biomedicine koja, navodno, rade na razvoju vakcine ili leka za novi koronavirus. 
Po tvrđenju policije prefekture Ćiba, pripadnici podzemlja takođe pripremaju teren za buduće pljačke i iznuđivanje novca, pozivajući građane preko telefona i društvenih mreža da povuku svoju ušteđevinu iz banaka i pohrane je u svom domu jer, navodno, preti urušavanje finansijskog sistema usled koronom izazvanog zastoja u ekonomiji. 
Izvršeno je i nekoliko hapšenja osoba koje su pokušale da se registruju kao stanari na više lokacija, kako bi mogli da prime državnu pomoć više puta.
Izolacija stanovništva kao prilika za lopovlukZbog preporuka da ostane u kućama, kao i drugde u svetu, stanovništvo u Japanu se više nego ranije oslanja na porudžbine hrane i druge robe preko interneta.
Osoblje koje se bavi dostavom širom Japana je dobilo instrukcije od svojih poslodavaca da ostave pakete pred vratima i udalje se, odnosno, koliko je god moguće, izbegnu kontakt sa stanarima.
I dok neki od njih kucanjem ili zvonjenjem upozore naručioca da su isporučili naručenu robu, puno je i onih koji to ne čine, za šta postoje dva osnovna razloga.

Jedan je to što deo firmi iz sektora distribucije omogućava praćenje kretanje paketa, odnosno, svojih dostavljača korišćenjem aplikacija na pametnim telefonima, usked čega nema preke potrebe za zvučnim signaliziranjem prilikom isporuke. 
Drugi je želja restorana i butika da se zaštite od eventualnih optužbi da su njihovi dostavljaći, dolazeći u dodir sa mušterijom prilikom isporuke, ugrozili njeno zdravlje, ali i da poštede svoje radnike od mogućih neprijatnosti.
Naime, dostavljači se žale da ih pojedini građani grde kada ih zvonjenjem pozovu da otvore vrata i svedoče da im se dešavalo da ih stanar iznenada zaspe dezinfekcionom tečnošću ili sprejom isprska po licu. Zbog toga deo robe završava pred vratima ili kraj poštanskih sandučića, gde je lak plen za one koji se ne ustežu da prisvoje tuđu imovinu.
Pritisak na javni red i mirKada je u pitanju remećenje javnog reda i ugrožavanje zdravlja i života stanovništva, naročito je poznat slučaj pedesetsedmogodišnjeg muškarca iz gradića Gamagori u prefekturi Aići, koji je početkom marta, pre uvođenja vanrednog stanja, svestan da je zaražen koronavirusom, namerno prekršio obavezu da ostane u samoizolaciji i posetio kafanu i noćni klub sa animir damama u tom naselju, te tamošnjem osoblju otvoreno rekao da želi da ih zarazi.
Zlonamerni gost ubrzo je preminuo – ispostavilo se da je već bolovao od raka jetre i da je postupio u očaju, znajući da ga je koronavirus praktično osudio na ranu smrt. 
U istoj prefekturi krajem marta je uhapšen Hirokazu Nakajama (49), koji je prodavačicama jednog dragstora u Nagoji zlurado rekao da ima koronu pri tome im kašljući u lice, što je dovelo do panike i zatvaranja radnje radi dezinfekcije.
U gradu Kobe, u prefekturi Hjogo, zabeležen je i pokušaj kidnapovanja povezan sa kovidom pedofil Masahiro Tanji (23) naumio je da privuče petoro osnovaca starosti šest do deset godina pod izgovorom da treba da ih pregleda zbog korone.
I u prestonici Tokiju policija je registrovala sličan incident - muškarac u šezdesetim godinama ponudio je dvoje osnovaca koji su se igrali u parku u opštini Taito "bombone koje leče koronavirus."
Povlačenje stanovništva u domove i uzdržavanje od putovanja van sopstvenog naselja prouzrokovali su i drastičan pad u obimu saobraćaja, što su mladi obožavaoci brze vožnje u Tokiju i Osaki iskoristili za organizovanje nezakonitih noćnih trka po autoputevima koji krivudaju kroz te gradove, u kojima su razvijane brzine i po pet puta veće od dozvoljenih - još jedna forma ugrožavanja bezbednosti građana koja je postala moguća zahvaljujući promenama u stilu života koje je doneo Kovid-19.
Epidemija korona virusa u Japanu, koji je sa manje od hiljadu žrtava do sada pretrpeo relativno malu štetu kada su u pitanju životi, osim strahom i velikim ekonomskim gubicima, društvo je opteretila i novim, oportunističkim formama kriminala. 
U Zemlji izlazećeg Sunca prošao je prvi talas zaraze. Iskustva u vezi kriminala stečena tokom njega omogućiće organima reda da se bolje pripreme za izazove koje može doneti eventualni novi talas i, u odnosu na njih, deluju i preventivno, a ne samo reaktivno. Ona će takođe podići svest stanovništva u odnosu na moguće opasnosti u vanrednim uslovima kao što je epidemija velikih razmera.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Dugi pipci "korona kriminala" u Japanu

Izvor: Nezavisne Novine, 12.Jun.2020

Koronavirus prisiljava na inovaciju - nažalost, ne samo u oblasti medicine, organizacije rada ili javnog saobraćaja, već i u svijetu kriminala.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.