
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Avg.2017, 13:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dve trećine građana podržava poziv Vučića na dijalog o Kosmetu
Više od dve trećine građana Srbije podržava ideju predsednika Srbije Aleksandra Vučića o započinjanju unutrašnjeg dijaloga o Kosovu i Metohiji i istovremeno smatra da je Srbiji ta dijalog neophodan.
Prema najnovijem istraživanju agencije Faktor plus, 69 odsto građana podržalo je Vučićevu inicijativu, a 70 odsto ispitanih smatra da je dijalog neophodan.
Svega 16 odsto se izjasnilo da ne podržava poziv predsednika, dok 14 odsto ne smatra da je dijalog o KiM >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << neophodan.
Na pitanje da li će u dijalogu učestvovati svi važni akteri političkog i društvenog života 56 odsto njih smatra da će učestvovati najveći broj važnih aktera, 29 odsto da će to biti manji broj, dok 15 odsto nema stav.
Većina od 72 odsto građana smatra da bi svi važni društveni činioci trebalo da učestvuju u unutrašnjem dijalogu o Kosovu i Metohiji, dok takvo mišljenje ne deli njih 14 odsto, a isto toliko nema stav po tom pitanju.
Kakav će, po vašem mišljenju, biti epilog dijaloga o KiM - sledeće je pitanje koje je Faktor plus postavio učesnicima ankete, a 32 odsto je reklo da će biti postignut najširi mogući dogovor svih važnih političkih i društvenih činilaca, 26 da neće biti ozbiljnog približavanja stavova važnih političkih i društvenih aktera, 28 da će se ostati bez rešenja uz mogućnost deklarativnog saglašavanja među mnogim učesnicima, dok 14 odsto nije iznelo stav.
Kao razloge za učešće u dijalogu 56 odsto građana je istaklo da je status Kosova i Metohija suštinski važno pitanje za državu Srbiju, 18 da je dijalog demokratski oblik političke komunikacije i odlučivanja, 20 procenata da je potrebno napraviti najširi mogući dogovor među važnim političkim i društvenim akterima, jer je KiM pitanje od prvorazrednog i dalekosežnog značaja za Srbiju i region, a šest odsto smatra da ne treba ništa skrivati od očiju javnosti.
Na pitanje koji su razlozi protiv dijaloga o KiM, odgovor većine, 44 odsto, je bio taj da su političke stranke jako suprotstavljene i ne mogu da vode dijalog ni o jednom važnom pitanju, dok 19 odsto navodi da je to pitanje već rešeno te da dijalog nije neophodan, a 12 odsto smatra da vlast treba da donese samostalno odluku o državnom pitanju jer je za to dobila mandat.
Ustav Srbije koji KiM smatra delom Srbije suštinski definiše za Srbiju prihvatljivo rešenje i o tome nema dijaloga, odgovor je na to pitanje 25 odsto građana.
Da započinjanje dijaloga ujedno podrazumeva i rešenje kosovskog problema 11 odsto je potvrdno dogovorilo, 68 odsto je dalo negativan odgovor, dok 21 odsto građana nije iznelo stav o tom pitanju.
Anketa je rađena od 30. juna do 6. jula na uzorku od 1.200 ispitanika.
Najdenov: Zašto je građanska Srbija protiv dijaloga
Jovan Najdenov, portparol LDP je u svom autorskom tekstu napisao da se dijalog o Kosovu mora voditi, ali je istovremeno upitao kako je moguće da to odbijaju oni koji se ceo život zalažu za dijalog i građanske vrednosti.
"Ta ista građanska Srbija koja je stajala naspram današnjeg predsednika Srbije, bivšeg radikala, sada ne želi da se izjasni. O čemu se ovde radi? Postoji li minimum osećaja odgovornosti za takvo ponašanje? Hoće li se nova desnica praviti iz najtvrđeg građanskog jezgra, kao nekada kada je nastajao DSS", upitao je Najdenov.
Opozicija, kaže, tvrdi da je Vučić i dalje "radikal u duši", da je neiskren kao proevropski političar i da je pokrenuo dijalog kao marketinški trik, ali i da hoće da proda Kosovo, menja Ustav, čak i da je to sve unapred dogovoreno.
"U takvim ocenama prednjače građanski glasnogovornici, pa više nije jasno ko je bivši radikal, a ko je to postao u međuvremenu. Hoće li ta pristojna Srbija, koja tvrdi da deli evropske vrednosti, da ruši ovu vlast na tezi da je čak i rat prihvatljiviji i da bi mogla da kaže kako je bila u pravu i koja je cena toga, ili će da pokuša da uspostavi komunikaciju sa partijom za koju ipak glasa najveći broj građana", pita Najdenov u svom tekstu za list Danas.
Kaže da zbog takvog "nadobudnog" stava mnogi lideri opozicije već dugo ne mogu da dopru do ljudi koji su joj potrebni kako bi mogla da predstavlja alternativu SNS.
Dijalog o Kosovu mora da se vodi, ne zbog toga što Srbija može ostvariti ikakve iluzije o svom suverenitetu ili o zabludama o podeli i razgraničenju, već zato što je, kaže, ovo poslednji trenutak da odaberemo hoćemo li imati ikakvu priliku da zaštitimo "ono malo od Srbije što je Kosovu ostalo".
On kaže da je potrebno postepeno korigovanje odnosa, ubrzanje procesa prijema Srbije u EU i NATO, garancije posebnog statusa srpske zajednice kako bi Srbija odustala od političke blokade integracije Kosova u međunarodne organizacije.
"Interes Srbije je stabilno Kosovo i to moramo podržati uz garancije učešća i korišćenje benefita iz zajedničkih projekata koji mogu približiti Srbe i Albance i pomoći im da prevaziđu tešku istoriju koju su jedni pored drugih proživeli", naveo je Najdenov.
U suprotnom, kaže, bićemo sve siromašniji i laka meta za "potkusurivanje jačih".
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Faktor plus: Dve trećine građana podržava Vučićev poziv na dijalog o Kosmetu
Izvor: RTS, 10.Avg.2017
Više od dve trećine građana Srbije podržava ideju predsednika Srbije Aleksandra Vučića o započinjanju unutrašnjeg dijaloga o Kosovu i Metohiji i istovremeno smatra da je Srbiji taj dijalog neophodan. . Prema najnovijem...