Biciklizam i feminizam - može li gore?

Izvor: PRObjave.com, 25.Maj.2015, 10:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Biciklizam i feminizam - može li gore?

U sklopu akcije Coca-Cola Bloggers Network Adria blogerka Dajana Šipraga Zlojutro je napisala tekst:
Biciklizam i feminizam – može li gore? Zamislite još kako ova rečenica zvuči tepajući, a uz to poznavajući moju ljubav prema biciklu uopšte, odmah je jasno da sam se prosula na ovu rečenicu...na par sekundi.
Čike? A gdje su tete?!
Čak i dijete vidi da u biciklizmu dominiraju muškarci. Ta činjenica i ne mora nužno biti loša iako u biciklizmu nećeš naći muško koje dobro izgleda. Likra i jako mala masa nisu najbolji drugovi izgledu muškarca. Ali dobro, površnost ostavljam za neku drugu priliku. Nije to tema.
Zašto su me čike i tete u biciklizmu zaintrigirale? Krenimo redom, za početak od 19. vijeka.
Tokom 1890ih godina biciklizam je doživljavao pravi procvat u Sjedinjenim Američkim Državama. „Točak" ( wheels, na engleskom, množina, tj. točkovi, dok je kod nas nekad, bicikl nazivan točkom) je postao jako popularan. Možda će vam biti interesantan podatak da je 1897. godine samo u SAD-u prodano 2 miliona bicikala! Jasno je o kakvoj se pomami radilo, jer je u to vrijeme na 30 stanovnika dolazio jedan bicikl što nije mala stvar. (više možete pročitati ovdje)
U početku, ženama uopšte nije bilo lako da voze bicikl. Ne zato što su žene, NIKOM nije bilo lako da se popne na tadašnji bicikl. „Ordinary", zvaćemo gaObični, bicikl je na brzini dobijao uvećanjem prečnika prednjeg točka. Drugim riječima, što veći prednji točak, to brži bicikl. Znate na šta je to ličilo.
Imala sam priliku da vidim takvu šklopociju i prijatelj koji je u zavidnoj kondiciji, spretan i pomalo lud, jedva se popeo na taj bickl. Upravljanje je priča za sebe.
Uvođenjem „Safety" modela na tržite, namjenjenog ženama i starijim osobama, priča je dobila drugi tok. „Safety", nazovimo ga Bezbjedni, nije imao tehničke nepogodnosti jer je bezbjednost koju Obični nije imao, omogućena izjednačavanjem veličine točkova zahvaljujući uvođenju lanca za bicikl. Lanac je bio inovacija koja je omogućavala prenos brzine na prednji točak pomoću pedala, tako da ogromni prednji točak više nije bio potreban. (Ovdje možete naći još podataka)
Kakve sve ovo ima veze sa ženama? Ironično je da je bezbjedni model uveden kao opcija za žene i nemoćne, da bi potom zbog svoje praktičnosti potpuno prevladao. Žene su sad bez izlaganja akrobacijama mogle da voze bicikl.
Ovo je samo deo teksta. Ceo tekst možete pročitati na karadara.net/biciklizam-i-feminizam-moze-li-gore
Bloggers Network
Rajka Mamuzića 6
21000 Novi Sad
Email: kontakt@bloggersnetwork.org.rs
Web: www.bloggersnetwork.org.rs

Nastavak na PRObjave.com...






Povezane vesti

Ko vidi nindžino lice i priča o tome… Šta će mu se dogoditi?

Izvor: PRObjave.com, 25.Maj.2015

U sklopu akcije Coca-Cola Bloggers Network Adria blogerka Aleksandra Petrovski je napisala tekst:. Ko vidi nindžino lice i priča o tome… Šta će mu se dogoditi? Ceo dan je okretala pedale. Bila je već umorna, ali ispunjena radošću zbog uspešno obavljenog posla. Obišla je biciklom pola grada...

Nastavak na PRObjave.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta PRObjave.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta PRObjave.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.