
Izvor: Vesti-online.com, 09.Nov.2015, 09:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sajam knjiga kao ogledalo društva (2): Silikon za prazne mozgove
U godini kada se intenzivno radi na jačanju bratskih odnosa Srbije i Rusije, centralno mesto na Sajmu knjiga u Beogradu zauzela je kao počasni gost ruska književnost.
Rusija je nekada bila najpoznatija po svojim piscima, danas je sigurno po Vladimiru Putinu.
Slično političkim susretima, beogradski i moskovski međunarodni sajam knjiga su ove godine potpisali ugovor o saradnji. Time je Srbiji obezbeđeno besplatno učešće na moskovskom sajmu, kao i Rusiji >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << na beogradskom.
Organizatori se nadaju da će tako biti izgrađen most uspešne kulturne saradnje ovih dveju zemalja.
Iako su se mnogi posetioci na Sajmu uputili na štandove Rusije očekujući još malo Tolstoja, Dostojevskog ili Čehova, počasni gosti su se potrudili da predstave nešto novo.
Posebna književna poslastica za sve obožavaoce ruske književnosti je što će sva izložena izdanja ruske književnosti ostati u Srbiji u Ambasadi Rusije, Ruskom centru za nauku i kulturu, kao i na Beogradskom univerzitetu.
Pavel Basinski, poznati ruski pisac i književni teoretičar i kritičar, smatra da je neophodno da se pokaže i neko novo lice ruske književnosti.
- Trenutno se nalazimo u situaciji kada nas svi povezuju sa Putinom, votkom i zimom. Kada se priča o umetnosti, svi se prisećaju nekih prošlih vremena, kada su Dostojevski i Tolstoj gurali rusku književnost u sam vrh, i kao da se tu ne dozvoljava da se išta drugo probije. Mlad ruski pisac je u nezavidnoj situaciji, jer za kritiku on nikada neće biti dorastao tim klasicima - priča za "Vesti" Basinski.
On kaže da je došlo vreme jednog paradoksalnog društva, u kojem imamo istovremeno oštro kritički nastrojenu masu sa jedne strane, i ogromnu količinu kiča i šunda sa druge strane.
- Nema samo Srbija problem sa starletama koje se pretvaraju u pisce. Svakome se čini da je njegov problem jedinstven, a zapravo je to jedan globalni trend, kojem ni Rusija nije odolela. Silikonom se pune prazni mozgovi, a knjižare životnim ispovestima o životu pacolikog kućnog ljubimca - kaže Basinski.
Ipak, i pored te najezde pošasti savremenog društva, smatra da i te kako postoje mladi ljudi koji zavređuju pažnju i da je potrebno skinuti neprobojni kritički štit.
- Što se više kritikom branimo protiv kiča, sve je teže da ga se otarasimo - poručuje ovaj poznati pisac i kritičar.
Sajam knjiga kao ogledalo društva (1): Velika seoba selfi kulture u knjige
Srpski sajam doživljava kao mesto neobične energije, gde oseća iskrenu čitalačku potrebu.
- Negde pročitah da Srbi slabo čitaju. To apsolutno nije tačno. Uostalom, narod koji je iznedrio Milorada Pavića ne može nikako biti narod bez osećaja za pravu književnost - kaže Basinski
Nastavak na Vesti-online.com...