Izvor: BanjalukaLive.com, 31.Maj.2015, 22:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Žedni u 21. vijeku!
Rodno selo Petra Kočića, ako pitate njegove mještane, nije se puno promijenilo od perioda kada je ovaj pisac i pjesnik bio živ. Mještani i dalje nemaju vodu i struju, putevi su neasfaltirani, a ono malo što se ulaže, kako kažu oni, uglavnom se ulicka pred "Kočićev zbor". U selima Lokvari, Dujakovci, Gornji i Donji Lusići godinama unazad čekaju vodu. Priča u vezi sa snabdijevanjem vodom trebalo je da bude završena još prošle godine kada je počela izgradnja primarne vodovodne mreže >> Pročitaj celu vest na sajtu BanjalukaLive.com << u ovoj mjesnoj zajednici. Međutim, radovi su na opšte razočaranje građana jednostavno zaustavljeni. Iako su još prošle godine postavljene cijevi i šahtovi, kao i buster stanica, vode i dalje nema ni za lijeka. Predsjednik Savjeta MZ Stričići Zlatko Sladojević kaže da više od 140 domaćinstava čeka dan kada će poteći voda u njihovim selima. "Gotovo 90 odsto posla je završeno, a iako je stanica izgrađena, nemamo struju koja bi mogla da je pokrene. Električnu energiju za tu stanicu trebalo bi da dobijemo iz sela Đuričići, ali je problem što to selo ne pripada Banjaluci, već opštini Ribnik. Kada pada kiša, problemi su manji, jer imamo bazene koje punimo kišnicom, koju koristimo za piće, ali i za napajanje stoke, ali ide ljeto i šta ćemo onda", kaže za "Press RS" Sladojević. On dodaje da su prije mjesec dana pisali Gradskoj upravi, tražeći sastanak sa gradonačelnikom, ali da im se još niko nije javio. "Potrebno je blizu 50 bandera da se struja dovede iz sela Vulini. Smatramo da to nije toliko veliki trošak ako se uzme u obzir da će time biti riješen dugogodišnji problem snabdijevanja vodom 140 domaćinstava naše mjesne zajednice. U utorak idem u Gradsku upravu lično da vidim kada gradonačelnik može da nas primi i da li može da nam pomogne da ovi radovi budu konačno završeni", ističe Sladojević. Mještani Stričića strahuju da će još jedno ljeto dočekati bez vode. "Najgore je nama koji imamo stoku. Ja ću bez vode nekako i izdržati, ali kako stoki da objasnim kada temperature budu visoke, da nema vode. Od te stoke živi moja čitava porodica i preko glave nam je ove borbe za vodu. Čujem u gradu često novac troše na kojekakve nepotrebne projekte, a narod u selima nema obezbjeđene osnovne životne uslove. Mnogo smo se radovali kada smo čuli da će voda doći i u naša sela, a sada kada izgrađenu stanicu ne možemo pokrenuti, plašimo se da će doći ljeto i da nas čeka opet ista borba kao i svake godine", kaže Vojin Đaković. On dodaje da je sve češće da umjesto da ljudi bježe na selo, zbog ovakvih stvari, dešava se suprotno. "Nije ni čudo što ljudi bježe u grad. Evo samo u mom komšiluku ima nekoliko momaka koji su htjeli da ostanu u selu, da se ožene i stiču djecu, što se kaže, na rodnom kamenu, ali pobjegli su trbuhom za kruhom negdje u inostranstvo. Razumijem ih, ja sam star nemam kuda da idem, ali mladima bih danas savjetovao ako mogu da bježe. Čudna neka vremena došla, niti selu, niti iz njega", kaže ovaj starac. Vodovodna mreža vrijedna 615.961 KM Za izgradnju vodovodne mreže u Mjesnoj zajednici Stričići grad Banjaluka uložio je 615.961 marku. Za potrebe ovog podsistema izgrađeni su rezervoar i potisna stanica, te priključeni cjevovodi. Distributivna mreža duga je 23 kilometra. (Press RS)
Nastavak na BanjalukaLive.com...









