Izvor: Blic, 09.Nov.2016, 23:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vatogasci i dimnjačari upozorili građane: Dve kuće u Banjaluci planule zbog neočišćenih dimnjaka!

Izbegavanje čeišćenja, za koje jednom godišnje treba izdvojiti od 20 do 40 KM, može građane skupo koštati, upozoravaju dimnjačari i vatrogasci.

Pokazao je to i požar na kući Halide Kalijandžić u Karanovcu, koji je izbio je u ponedeljak oko pet sati. Do dolaska vatrogasaca u pomoć su joj pritekle komšije, ali je ipak izgorela jedna prostorija i deo krova.

Zbog bezbednosti, okolne kuće su pola sata bile bez struje. Ukućani su juče čistili zgarište i nisu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << bili raspoloženi za razgovor, ali tvrde ne znaju šta je moglo prouzrokovati požar.

- Vatrogasci su stigli na vreme i najbitnije je da se u kući još može stanovati – rekli su Kalijandžići.

Požar u Ulici kola srpskih sestara, ugašen je pre dolaska vatrogasaca i nije izazvao veću štetu. Vlasnica kuće priznaje da dimnjak nisu čistili dve godine, te da su stručno preduzeće angažovali tek posle požara.

Iako građani imaju obavezu da jednom godišnje očiste dimnjak i prekontrolišu peći, to često „zaborave“.

Kako bi ih podsetili na to, komunalni policajci poslednjih nedelja obilaze teren i izdaju naloge za čišćenje dimljaka.

- Građani obično poštuju ovo naređenje, pa retko ko bude kažnjen – rekli su u Gradskoj urpavi.

I u preduzećima nadležnim da pregledaju i čiste dimnjake, te izdaju potvrdu o tome, kažu da u gradu ima oko 40.000 dimnjaka, a ovlašteni dimnjačari dnevno očiste svega pet.

- Ažurne su jedino škole, mesne zajednice i ambulante jer su na udaru kontrolnih organa – rekao je vlasnik jedne od ovlašćenih firmi Radivoje Karalić. Dodaje da građani najčešće sami čiste dimnjake, pa zaglave alat i na kraju opet zovu profesionalce.

Najpoželjnije je da se dimnjaci očiste pred početak sezone grejanja. Naime, u Tuzlanskoj ulici meštaninu koji je dimnjak očistio na proleće, skoro se zapalila kuća zbog „nezvanih gostiju“.

Na kraju sezone očistio je dimnjak, ali su tokom leta stršljenovi u njemu napravili gnezdo. Kada je na jesen prvi put naložio vatru, suknuo je plamen, pa su intervenisali vatrogasci.

Kazne do 7.000 KM

Za neočišćene dimnjake, građanima nakon upozorenja komunalne policije, slede kazne od 100 do 600 KM, dok bi pravna lica mogla da plate od 500 do 7.000 KM.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.