SVIREPO POIGRAVANJE SUDOVA SA ŽRTVAMA Očevi ubice vade se na decu, begunci na predaju

Izvor: Blic, 01.Feb.2017, 16:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SVIREPO POIGRAVANJE SUDOVA SA ŽRTVAMA Očevi ubice vade se na decu, begunci na predaju

Da su pravo i pravda u BiH u večitom klinču pokazuje i sve veći broj apsurdnih obrazloženja pravosnažnih presuda izvršiocima teških krivičnih dela.

U istom predmetu tužilac traži da se zbog brutalnosti krivičnog dela ne uvaže olakšavajuće okolnosti kao što su priznanje krivičnog dela, iskreno kajanje i slično, dok odbrana traži suprotno. Zna se da je pravo optuženog i odbrane da preko olakšavajućih okolnosti dođu do blaže kazne, ali postavlja se pitanje zašto >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sudovi bukvalno tumače ove okolnosti i ne brinu za žrtve.

Aleksandar Majkić (39) pravosnažno je osuđen na 25 godina robije jer je pred petogodišnjim sinom zadavio suprugu Mirjanu. Dok je tužilaštvo tražilo od Vrhovnog suda RS drastično veću kaznu zbog brutalnosti ubice, sud je prihvatio stav odbrane i zbog iskrenog kajanja, priznanja, te što je Majkić otac maloletnog deteta, smanjio kaznu ubici.

Primer Mile Radišića, koji se nakon pravosnažne presude od tri godine zatvora zbog privrednog kriminala skrivao mesecima, a zatim naprasno pojavio pred kapijama zatvora, takođe ukazuje na pogrešnu primenu olakšavajućih okolnosti. Naime, Radišiću je kao veliki plus uzeto to što se predao, dok niko nije ni spominjao njegovo bežanje.

Profesor na sarajevskom Fakultetu za kriminalistiku Elmedin Muratbegović ističe da je načelo individualizacije sankcije univerzalno i znači da se kazna treba prilagoditi osobi, pa oni koji izvrše isto krivično delo ne mogu biti osuđeni na iste kazne. Sudovi, kako objašnjava Muratbegović, uopšteno razmišljaju o olakšavajućim okolnostima, ne primenjujući sociološki aspekt i ne pazeći da takva presuda može biti svojevrsna odmazda prema žrtvi.

- U slučajevima gde otac ubije majku pred očima deteta olakšavajuća okolnost da je optuženi otac maloletnog deteta ne bi trebala uticati na visinu kazne - smatra Muratbegović.

Dodaje kako se u sudovima BiH bukvalno primenjuju olakšavajuće okolnosti, poput stavki koje je neophodno ispuniti da bi se došlo do konačnog cilja, pa se ne vodi briga o socijalnoj relaciji.

- Radi se o jednom začaranom krugu, jer postavlja se pitanje da li će takav otac nakon presude brinuti o detetu, što sud ne zna. Da li je primena takve olakšavajuće okolnosti i jedna vrsta odmazde prema žrtvi - upitao je Muratbegović.

Profesor kriminalistike posebno ističe jednu od često upotrebljavanih olakšavajućih okolnosti pred sudovima u BiH - neosuđivanost.

- Zašto je neosuđivanost olakšavajuća okolnost? Zar nije normalna pojava da je čovek neosuđivan, da nije bio u sukobu sa zakonom? Dakle, utajiš milione i na kraju ti kazna bude blaža, jer si bio neosuđivan - zaključio je Muratbegović.

Sudska praksa

Bivši sudija i advokat Mirko Dabić otkriva da je i u „dobra stara vremena“ bilo apsurdnih situacija u sudovima, pa su tako optuženi tražili da im se kao olakšavajuća okolnost računa to što se bave zemljoradnjom.

- Ipak, sud je taj koji ocenjuje sve dokaze pojedinačno i u vezi, pa tako i da li ima posebno olakšavajućih okolnosti za umanjenje sankcije - kaže Dabić.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.