Izvor: Blic, 10.Okt.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prihod od putarine tek posle 30 godina
BANJALUKA - Do 17. oktobra treba da bude izabrana konsultantska kuća za gradnju 432 kilometra autoputeva kroz RS. U užem krugu su „Dilojt" i „Luis Berger".
Jedna od ove dve konsultantske kuće će predložiti načine finansiranja i osnivanja javnog preduzeća za gradnju autoputeva koje će osnovati RS i budući koncesionar „Štrabag". Konsultanti će analizirati i obrazložiti i ekonomsku opravdanost gradnje, kaže predsednik radne grupe Ministarstva saobraćaja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i veza RS za pregovore sa „Štrabagom" Mile Bajalica.
Predviđeno je da se koncesija za autoputeve da „Štrabagu" na period od 30 godina, uz mogućnost produženja roka. Praktično, to znači da će Republika Srpska postati vlasnik autoputeva tek 30 godina posle izgradnje i da će RS početi da skuplja putarinu od korišćenja autoputeva u budžet najranije 2045. godine.
„U svakom slučaju, koncesionar će deo novca od bruto dobiti svakog kvartala izdvajati državi. Ne mogu sada da kažem koliko, ali to je, po svemu sudeći, jedini način da konačno napravimo autoputeve", tvrdi Bajalica. Procenjuje se, inače, da će gradnja autoputeva kroz RS koštati oko tri milijarde evra.
Komisija za koncesije RS ranije se saglasila sa ponudom „Štrabaga" da do kraja 2015. izgradi mrežu autoputeva.
Bajalica podseća da će RS biti zadužena za eksproprijaciju zemljišta i objekata u delovima gde je predviđena gradnja, s tim da ovaj posao treba da bude obavljen u maksimalno kratkom roku zbog novog Zakona o eksproprijaciji koji gradnju autoputeva tretira kao projekte od javnog značaja. To znači da RS neće morati da čeka odluku suda o nadoknadi za izuzeto zemljište, kao što je bilo do sada.
Na osnovu samonicijativne ponude „Štrabaga", planirana je gradnja deonica Glamočani-Gradiška (35 kilometara), Banjaluka-Doboj (72 km), Doboj-Jakeš (46 km), Glamočani-Kupres (110 km), Banjaluka - Novi Grad (71 km) i Jakeš-Bijeljina (98 km).
Do Gradiške za dve godine
Završetak gradnje 5,7 kilometara autoputa od Klašnica do Mahovljana, koja je počela još 2004., planiran je krajem ove godine. Nadležni u RS tvrde da preostala deonica do Gradiške od 35 kilometara, za šta je kredit od 130 miliona evra odobrila Evropska banka za obnovu i razvoj, treba da bude gotova do kraja 2009. Od Banjaluke do Gradiške moći će se voziti autoputem tek kada bude gotova i druga deonica jer je neophodno preuređenje petlje u Mahovljanima, gde je predviđeno spajanje sa planiranom trasom autoputa Banjaluka-Doboj.












