Porodilje na mukama

Izvor: BanjalukaLive.com, 15.Mar.2015, 22:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Porodilje na mukama

U Srpskoj tokom porođaja čak 61 odsto žena nisu zadovoljne prijemom u porodilište, dok takođe više od polovine njih, na osnovu vlastitog iskustva, smatra da je atmosfera u porođajnoj sali - neprijatna?! Ovo je pokazalo nedavno istraživanje grupe građana "Drip" iz Banjaluke, koje je rađeno od 18. do 28. februara, a u okviru kojeg je anketirano 539 žena koje su se u pomenutom periodu porodile u nekoj od bolnica u RS. Skoro 60 odsto njih su izjavile da, ukoliko bi mogle da biraju, ne bi >> Pročitaj celu vest na sajtu BanjalukaLive.com << ponovo rodile u istom porodilištu, smatrajući da se medicinsko osoblje nije dovoljno trudilo, odnosno da su se tokom porođaja osjećale nesigurno, piše "Press RS". Naime, anketa je pokazala da je polovina trudnica na svijet donijela bebu tako što je medicinsko osoblje intervenisalo fizičkim pritiskom da bi izguralo dijete napolje?! U većini slučajeva, kako su potvrdile novopečene majke, medicinsko osoblje je koristilo laktove ili je beba "izgurana rukama svom snagom"! - Od ukupnog broja ispitanica, 71 odsto su bile žedne, a 80 odsto gladne tokom porođaja. Samo je četiri odsto njih ponuđena voda, a jedan odsto hrana. Skoro 80 odsto nije učestvovalo u odlukama o načinu porođaja, odnosno zahvatima koji su nad njima vršeni. Većina je ispričala da se medicinsko osoblje koje je srela tokom porođaja uopšte nije predstavilo, te da sa njima nisu ostvarile odnos povjerenja i razumijevanja - navodi se u istraživanju o iskustvima koja su žene doživjele tokom porođaja, a koje je prvi put urađeno u Srpskoj. U "Dripu" kažu da pomenuti rezultati potvrđuju da stanje u porodilištima nije sjajno, te da je potrebno sistemski i kontinuirano raditi na unapređivanju reproduktivnih prava žena u Srpskoj. - Anketu je popunilo 539 žena, od kojih 21 nije rodila u RS. Ostale su birale između 13 državnih i jednog privatnog porodilišta. Najveći broj ispitanica, njih 77 odsto, porodilo se na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetske bolnice - Kliničkog centra (UB-KC) Banjaluka. Oko 65 odsto žena bi poželjelo da je tokom porođaja uz njih neka bliska osoba, jer smatraju da bi se tako osjećale sigurnije i opuštenije, odnosno da bi prisustvo bliske osobe pomoglo da medicinsko osoblje bude ljubaznije. Na naše veliko zadovoljstvo, Upravni odbor UB-KC odlučio je da ukine plaćanje prisustva oca na porođaju. Tako će očevi ubuduće plaćati samo 20 maraka. Odgovori anketiranih 539 žena jasno ukazuju na to da tretman porodilja u porodilištima nije na zadovoljavajućem nivou, ali se iskreno nadamo da smo, animirajući javnost, počeli da budimo svijest nadležnih institucija o potrebi da se takva situacija što prije promijeni - naglašavaju u "Dripu" i dodaju da je sprovođenje ovog eksperimentalnog ispitivanja značajno za razvoj predmetnih društava i unapređenje prava žene prilikom porođaja. - Prije svega, unapređenje se odnosi na uvažavanje prava na informisanost, privatnost, podršku i dostojanstven porođaj - ističu u "Dripu". U UB-KC-u kažu da, s obzirom na činjenicu da je riječ o grani medicine koja se bavi pacijentkinjama koje su emotivno osjetljivije, medicinsko osoblje posebno vodi računa o svom ophođenju prema njima. - U svakom slučaju, dešava se da dođe do određenih nesporazuma u komunikaciji, koji se na najbolji mogući način prevaziđu. Ljekari i medicinske sestre, odnosno tehničari, ulažu maksimalne napore da svakoj pacijentkinji pruže najbolju medicinsku zaštitu i podršku prilikom poroda u datim uslovima i okolnostima. Nismo do sada imali slučajeva da majka, odnosno porodilja, tuži UB-KC - naglašavaju u ovoj zdravstvenoj ustanovi. U najvećoj bolnici u Srpskoj dodaju da je njihov UO nedavno donio odluku da se ne naplaćuje prisustvo oca prilikom rođenja deteta, odnosno da se naplate samo stvarni troškovi prisustva porođaju, koji podrazumijevaju jednokratnu masku, kaljače i mantil koji će otac koristiti prilikom ulaska u porodilište. - Razumijevajući položaj trudnica i sa željom da se poboljšaju uslovi u porodilištu, kolektiv Klinike za ginekologiju i akušerstvo, kao i uprava UB-KC Banjaluka, započela je niz radnji. Cilj je da, u skladu sa medicinskom strukom, čiji su nosioci ginekolozi, napravimo iskorak i poboljšamo uslove i položaj budućih majki - ističu u UB-KC. Podsjetimo, u ovoj zdravstvenoj ustanovi lani je rođeno 3.097 beba, 2013. - 3.093, a 2012. godine - 3.166 beba. Marija V. iz Banjaluke, majka troje maloljetne djece, kaže da joj je, prilikom porođaja, najviše smetalo to što ni ljekari ni medicinske sestre nisu htjeli da komuniciraju sa pacijentkinjama. - Problem je što su žene ionako isprepadane onim što im predstoji, tako da bi poneka utješna riječ ili neko objašnjenje više nego dobrodošli. Međutim, sestre i ljekari uglavnom se ponašaju kao roboti! Kratko izdaju naloge šta trudnica treba da radi i kako da se ponaša, i to je to. Na bilo koje pitanje ili ne odgovore, ili se obrecnu na ženu, ne razmišljajući o tome da se ona plaši za svoju bebu, pogotovo ako je riječ o prvom porođaju. Mislim da bi taj odnos između pacijenta i medicinskog osoblja trebalo da bude bar malo neposredniji, da ne kažem srdačniji jer to ljekare ili sestre ne košta apsolutno ništa, a budućim majkama znači mnogo - kaže sagovornica "Pressa".

Nastavak na BanjalukaLive.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BanjalukaLive.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BanjalukaLive.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.