Izvor: BanjalukaLive.com, 02.Sep.2014, 19:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Planula drva
Kako se bliži jesen, sve je više oglasa u kojima se nude drva za ogrev, a četvoročlanoj porodici će ove godine za grijanje biti potrebno minimalno 700 maraka. Jedan od prodavaca drva Marko Jakovljević rekao je za "Glas Srpske" da većina domaćinstava već privodi kraju pripreme za hladne dane i da su gotovo svi nabavili drva. "Prodaja drva počne već od maja i traje do septembra. Ljudi uglavnom žele na vrijeme da se obezbijede da bi zimu dočekali u toplim prostorijama", istakao je Jakovljević. >> Pročitaj celu vest na sajtu BanjalukaLive.com << Dodao je da cijene zavise od vrste drveta, te da je u prosjeku za metar cijepanih drva potrebno 80 maraka. Anđa Miljković iz banjalučkog naselja Priječani kupila je 15 metara drva po cijeni od 60 maraka. "Drva su me koštala 900 maraka. Moraću da izdvojim još najmanje 75 KM za cijepanje, koje košta pet maraka", istakla je Miljkovićeva. Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da je najjeftinije i najisplativije grijanje na drva. "Računali smo da domaćinstvu treba minimum devet kubnih metara drveta, a ako uzmemo da je metar u prosjeku 65 maraka i tome dodamo rezanje i cijepanje, to košta oko 700 maraka", istakao je Petrović. I domaćinstva u ostalim dijelovima Srpske se već uveliko spremaju za zimu. Prodavci u Gradišci zadovoljno trljaju ruke i ističu da im prodaja ide dosta dobro, a da cijene nisu mijenjane u odnosnu na prošlu sezonu. "Kupaca ima i oni uglavnom uzimaju od pet do deset metara", kazao je prodavac Novak Ilić. I prodavci u Prijedoru kažu da je veliko interesovanje za kupovinu drva i to posebno u ovom periodu, jer niko ne čeka hladne dane, a da nije obezbijedio ogrev. Tokom zimske sezone i većina Fočaka grijaće se na drva, a potražnja za ovom sirovinom trenutno je u punom jeku. Drva u Foči građani najčešće kupuju od Šumskog gazdinstva "Maglić" i lokalnih drvosječa. "Kupili smo četiri metra drva od jednog drvosječe, dovezena su nam ispred zgrade, iscijepana i treba samo da ih složimo. Metar drva smo platili 75 maraka. To nije mnogo, a grijanje na drva je najsigurnije", kazao je Fočak Bojan Starović. Ni najstariji stanovnici nisu čekali zimu da nabave ogrev. "Sigurno je da će drva biti skuplja kada dođu hladni dani, pa sam ih zato ranije kupila. Plaćam ih u ratama, izdvajam novac od svake penzije", kazala je Mara Antonić iz Doboja.
Nastavak na BanjalukaLive.com...














