Nemački “Der Standard”: U Domu mladih u Sarajevu više ne nastupaju rok bendovi, nego selefije

Izvor: Blic, 02.Jan.2017, 16:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nemački “Der Standard”: U Domu mladih u Sarajevu više ne nastupaju rok bendovi, nego selefije

U Domu mladih u Sarajevu više ne nastupaju rok bendovi, već selefije. Tu se više ne uči o ravnopravnosti građana i polova - muškarci i žene ovde sada striktno moraju da sede odvojeno, piše austriji list “Der Standard”, a prenosi “Dojče vele”.

Selefije u Bosni i Hercegovini i borba Islamske zajednice u BiH protiv paradžemata su teme kojima pozornost posvećuje mediji i na nemačkom jeziku, piše “Dojče vele”.

Austrijski list “Der Standard” svoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << članak o selefijama i islamizmu u Bosni i Hercegovini počinje pričom o Domu mladih u Sarajevu. Pojašnjavajući da je Dom mladih, "izgrađen 1969. u funkcionalnom betonu i staklu", nekada je bio institucija koja je trebalo da oslika zalaganje za mlade u bivšoj Jugoslaviji, ali pola veka posle toga tamo "ne nastupaju rok bendovi, već selefije.

Muškarac s kudravom bradom je ispunio dvoranu. Tu se više ne uči o ravnopravnosti građana i polova - muškarci i žene ovde sada striktno moraju da sede odvojeno. Slušaju pobožno govor propovednika, bez postavljanja ijednog pitanja”,  piše “Der Standard”, prenosi “Dojče vele”.

Almir Kapić govori o 'lepoj tradiciji Islama' koja je sasvim drugačija nego život u Francuskoj. Njegove namere nisu duhovnog, već političko-društvenog karaktera.

- Zapad 'nas' želi prisiliti na to da brak istospolnih ljudi bude dozvoljen Zapad je protiv Islama, zato što je Islam izašao van - iz džamija, kaže Kapić i upućuje na preteću 'kaznu' ukoliko se narod udalji od vere – navodi Kapić u svom govoru.

“Der Standard” dalje piše da je Kapićeva publika uglavnom srednji sloj, mlada i konzervativna, podsećajući da su u BiH nacionalističke i religijsko-političke ideologije lako pronašle svoj put do društva u ideološkom vakuumu, koji je nastao raspadom Jugoslavije.

- U jednoj državi koja svojim građanima nudi tako malo zajedničkih mogućnosti pronalaženja identiteta, religijsko-politički pokreti mogu dodatno doprineti daljnjem raskolu društva. Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini (IZ BiH) se distancira od propovednika poput Kapića i selefija. Ona je u proteklih meseci nastojala da integriše 64 zajednice, koje se nalaze izvan njezinih struktura. A reisu-l-ulema Husein Kavazović je čak od države zatražio da zatvori sve zajednice izvan Islamske zajednice BiH -  piše “Standard”.

List prenosi i procenu politologa Vlade Azinovića, koji navodi da mnogi propovednici prolaze obuku u zemljama Perzijskog zaliva. '

- Zatim ih se šalje nazad u Bosnu i Hercegovinu kako bi misionirali, često bez priznavanja posebnih kulturoloških karakteristika Islama u BiH - pojašnjava Azinović.

On ističe da nisu sve selefije spremne na nasilje.

- Oni koji su najviše spremni na nasilje se uopšte ne nalaze u BiH, već uglavnom deluju iz Europske unije. IZ BiH praktično nema uticaja na njih - kaže Azinović.

Islamska zajednica u BiH pokrenula je inicijativu protiv ekstremizma" piše Standard,  pojašnjavajući, da se pritom radi o kampovima za mlade koji su organiziranovani uz pomoć Norveške, a u okviru kojih je 30 imama prošlo kroz "preventivne treninge", kojima se želi delovati protiv "Internet-muftija" i njihovih poruka.

“Der Standard” se u svom članku takođe osvrće na sve veću prisutnost Arapa u BiH, napominjući rastući uticaj zemalja Perzijskog zaliva u BiH, koji mnogim državljanima BiH zadaje brige.

- Austrija je, doduše, po pitanju stranih investicija još uvek broj jedan u BiH, ali investicije iz zemalja Perzijskog zaliva i Turske su zajedno 2015. godine činile 30,2 miliona evra - ili 26 posto - kaže Vlado Azinović, upućujući istovremeno na to da taj novac prolazi pored regularnog bankovnog sistema jer se tu 'ne ubiru porezi'.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.