Kavez za Legiju

Izvor: Blic, 05.Apr.2010, 21:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kavez za Legiju

Milorad Ulemek Legija (42) kada na leto bude prebačen u najbezbedniji zatvor u Srbiji u okviru požarevačke “Zabele”, neće moći do kraja kazne, koja ističe 2. maja 2044, da vidi nijednog osuđenog pripadnika JSO ili zemunskog klana. OKOLINA ZATVORA - U završnoj fazi je postavljanje mreže čeličnih sajli iznad zatvora, da se onemogući svaki prilaz iz vazduha i bekstvo na taj način.

Damir Joka, upravnik Centra za obuku zaposlenih u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Ministarstva pravde, objašnjava za "Blic” da će u posebnom zatvoru važiti stroža pravila, po ugledu na razvijene zemlje, i da će biti zabranjeno viđanje pripadnika iste kriminalne grupe.

Posebna zatvorska jedinica u okviru "Zabele” u kojoj će ležati samo najokoreliji kriminalci, pripadnici organizovanih kriminalnih grupa, teroristi i ratni zločinci, ima 120 mesta. U prvoj grupi zatvorenika koja će biti prebačena u novi zatvor u Zabeli biće Ulemek, Radomir Marković (64), bivši šef DB, i Zvezdan Jovanović (45), pripadnik JSO koji je iz snajpera ubio premijera Zorana Đinđića. U isti zatvor će biti prebačeni i pripadnici JSO Dušan Maričić Gumar, Nenad Bujošević Rambo, Nenad Ilić Glavonja, Leonid Milivojević Leo i Branko Berček. Njih petorica se već nalaze u sedmom paviljonu "Zabele”, koji je do sada važio za najbezbedniji u Srbiji.

Jedina zajednička prostorija biće teretana, ali se "zemunci” i pripadnici JSO ni tu neće sretati jer će za njeno korišćenje biti napravljen raspored, upravo da se pripadnici istih grupa ne bi viđali. U teretani će, u zavisnosti od broja sprava, moći da boravi svega nekoliko zatvorenika. I tamo će biti pod stalnim nadzorom čuvara i kamera.

Svaki zatvorenik će, prema rečima Joke, najmanje 20 sati dnevno boraviti u svojoj ćeliji, nešto većoj od deset kvadratnih metara.

- Sve ćelije su dvokrevetne. Neki zatvorenici će u početku biti sami u ćeliji, s tim da neće moći oni da biraju da li će biti sami ili ne i s kim će biti. Osim teretane, obezbeđena je i biblioteka, iz koje će im biti donošene knjige. I tri obroka dnevno će im biti donošena u ćeliju. U zatvoru nema radionica, niti "ljubavne sobe” - objašnjava Joka.

Dvosatna šetnja svakog dana biće obavezna za osuđenike, s tim da su napravljene odvojene staze, da se pripadnici iste kriminalne grupe ne bi susretali.

Zatvorenici neće imati stalni nadzor psihologa ili psihijatra, već samo po potrebi. Moguće je da dvojica osuđenika zajedno budu decenijama u ćeliji, ali ukoliko se ne slažu, ili dolazi do sukoba, biće premešteni.

Prema rečima Joke, sva pošta "specijalnih” zatvorenika biće čitana, a telefonski razgovori slušani. Čuvari će ih nadzirati i tokom poseta, osim kada im dolazi advokat. Propisano je da pravo na posetu ima samo najuža porodica, s tim da sud može da dozvoli izuzetke.

- U ćeliji će moći da imaju televizor, radio, muziku i sva elektronska sredstva. Čak i računar, ali bez mogućnosti da koriste internet. Svetla u ćelijama se gase u 22 časa i spavanje traje do šest. Može se dozvoliti i da se svetla kasnije gase pod uslovom da nikom drugom ne smetaju - objašnjava Joka.

Milan Obradović, direktor Uprave za zavodske sankcije nedavno je izjavio za "Blic” da će prva grupa zatvorenika među kojima su Ulemek, Marković i Jovanović biti prebačena na leto u poseban zatvor. On je napomenuo da će do tada uprava nabaviti sve instrumente za ambulantu, čak i ultrazvuk, da bi se izbegao rizik transporta van zatvora u slučaju bolesti najtežih osuđenika.

Prema njegovim rečima, pri kraju je i bezbednosna provera budućih zaposlenih.

- Ostalo je da se obavi psihofizičko testiranje kandidata u Centru za obuku i stručno usavršavanje u Nišu - naveo je Obradović i dodao da se završava i opremanje zgrade pored zatvora, gde će biti smešteni čuvari koji nisu u smeni, da bi bili blizu u slučaju potrebe.

Odluku o premeštanju prve grupe zatvorenika u poseban zatvor doneće Dragoljub Albijanić, predsednik Višeg suda u Beogradu, nakon što ga iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija obaveste da je zatvor spreman. Izgled najbezbednijeg zatvora u srbiji

HODNIK - Zatvorenici će biti pod stalnom kontrolom i čuvari će ih proveravati kroz otvore na vratima i tokom noći. Zatvorski čuvari će se menjati na mesec do tri meseca, da se ne bi vezali za zatvorenike. U suprotnom bi decenijama bili zajedno i upućeni jedni na druge.

KONTROLNA SOBA - Kamere će nadzirati 24 časa dnevno ceo zatvor, kao i okolinu. Čuvari će pratiti svu poštu i slušati sve telefonske pozive osuđenika, osim razgovora sa advokatom. Osim u samom zatvoru, video signal će ići i do kancelarije Uprave za krivične sankcije u Beogradu koja će obavljati povremene kontrole.

KUHINJA - Obroci će se uglavnom sastojati od klasične "vojničke kuhinje”, sa kuvanim jelima poput pasulja i kupusa. Sva tri obroka će biti donošena u ćeliju. Postojaće i kantina iz koje će moći da naručuju hranu i sami plaćaju. U paketima koje osuđenici dobijaju moći će da bude isključivo fabrički zapakovana hrana.

ĆELIJE - Zatvorske ćelije su dvokrevetne i površine nešto više od deset kvadratnih metara. U njima će biti lavabo, čučavac, tuš, radni sto i stolica. Svaka ćelija će imati prozor sa rešetkama, kroz koji će zatvorenik moći da gleda jedino kada se popne na stolicu. Pušenje će biti dozvoljeno u ćelijama, s tim da će se voditi računa da pušači i nepušači ne budu zajedno.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.