Izvor: Blic, 26.Maj.2008, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Građani prodaju informacije o masovnim grobnicama u BiH

Informacije o masovnim grobnicama u BiH se prodaju i kupuju, piše danas sarajevsko "Oslobođenje". List navodi da jedna osoba, čiji identitet nije objavljen, za informacije o grobnicama i svakom iskopanom telu traži po hiljadu konfertibilnih maraka.



Prema pisanju lista, zahvaljujući toj osobi, otkrivene su dve masovne grobnice i ta osoba za njih do sada nije tražila novac, ali od sada ne želi da daje besplatne informacije.

Nezvanično, sarajevski dnevnik >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << navodi da je i jedan mudžahedin za 20 hiljada evra prodavao informaciju o lokaciji na kojoj su zakopana tela Hrvata ubijenih na širem području srednje Bosne. Istražiteljima u Tuzli se, takođe, nedavno obratila jedna osoba koja je prodavala informacije o granatiranju tog grada u maju 1995. godine kada je ubijeno 70 civila, ali prema navodima "Oslobođenja", "te ponude stoje, ali još nisu realizovane".

Informacija o lokaciji na kojoj je sahranjeno 38 ubijenih Bošnjaka iz Kasindolske ulice u Sarajevu, plaćena je, navodi izvor lista. Dodaje se da su i Srbi nudili informacije o masovnim grobnicama i da su za to tražili da im se plati od hiljadu do pet hiljada maraka po otkrivenoj grobnici.

I predsednik regionalnog zvorničkog udruženja za traženje nestalih iz Republike Srpske Dušan Gotovac rekao je da su mu mnogi, za novac, nudili informacije o grobnicama nestalih Srba.

"Tražili su po nekoliko hiljada maraka. Nisam dao novac jer mislim da se radi o prevarantima", rekao je Gotovac.

Članica Udruženja Prijedorčanki "Izvor" Seida Karanašic kazala je da i porodice plaćaju da saznaju gde su zakopani njihovi srodnici i da su tačne informacije o prodaju informacija o masovnim grobnicama. Ona je rekla da je nedavno za dve hiljade maraka dobijena informacija o masvnoj grobnici, koja je bila tačna.

Zvanično, informacije o lokacijama masovnih grobnica Komisija za traženje nestalih Federacije BiH dobija od Obaveštajno sigurnosne agencije (OSA), Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), entitetskih i kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova. SIPA i OSA takođe plaćaju takve informacije.

"Informacije o grobnicama dobijamo od svedoka masovnih pogubljenja Haškog tribunala", rekao je član Instituta za traženje nestalih BiH Jasmin Odobašić. I on je potvrdio da građani uslovljavaju informacije o masovnim grobnicama vraćanjem stana, kuće, vizom za ulazak u drugu zemlju, dobijanjem pasoša.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.