Izvor: BanjalukaLive.com, 02.Avg.2015, 19:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gazirana pića škode bubrezima i srcu
Pripadnice ljepšeg pola koje u toku dana popiju dvije i više limenki gaziranih pića imaju veći rizik za nastanak bubrežnih oboljenja, tvrde njemački naučnici. Do ovog zaključka su došli na osnovu analiza uzoraka urina i navika u ishrani kod blizu deset hiljada žena. Žene sa ovakvim navikama imale su povišen nivo bjelančevine albumina u urinu, što je jedan od ranih znakova oštećenja bubrega. S druge strane, ako pripadnici oba pola svakodnevno popiju najmanje jedan dijetalni gazirani >> Pročitaj celu vest na sajtu BanjalukaLive.com << sok, imaju isti rizik da obole od srca kao i osobe koje piju uobičajene gazirane sokove sa šećerom. Ovo su pokazala istraživanja američkih naučnika sa Univerziteta u Bostonu, kojim je obuhvaćeno devet hiljada ispitanika. Dokazano je da konzumiranje gaziranih sokova povećava izglede za razvoj metaboličkog sindroma, koji obuhvata povišeni krvni pritisak, visok nivo šećera, holesterola i triglicerida u krvi. Kao komplikacija ovih poremećaja je moguća pojava kardiovaskularnih bolesti. U periodu od četiri godine, koliko je trajalo istraživanje, rizik za metabolički sindrom povećao se za 44 procenta. (Novosti, foto: YAYimages)
Nastavak na BanjalukaLive.com...















