Gazirana pića škode bubrezima i srcu

Izvor: BanjalukaLive.com, 02.Avg.2015, 19:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gazirana pića škode bubrezima i srcu

Pripadnice ljepšeg pola koje u toku dana popiju dvije i više limenki gaziranih pića imaju veći rizik za nastanak bubrežnih oboljenja, tvrde njemački naučnici. Do ovog zaključka su došli na osnovu analiza uzoraka urina i navika u ishrani kod blizu deset hiljada žena. Žene sa ovakvim navikama imale su povišen nivo bjelančevine albumina u urinu, što je jedan od ranih znakova oštećenja bubrega. S druge strane, ako pripadnici oba pola svakodnevno popiju najmanje jedan dijetalni gazirani >> Pročitaj celu vest na sajtu BanjalukaLive.com << sok, imaju isti rizik da obole od srca kao i osobe koje piju uobičajene gazirane sokove sa šećerom. Ovo su pokazala istraživanja američkih naučnika sa Univerziteta u Bostonu, kojim je obuhvaćeno devet hiljada ispitanika. Dokazano je da konzumiranje gaziranih sokova povećava izglede za razvoj metaboličkog sindroma, koji obuhvata povišeni krvni pritisak, visok nivo šećera, holesterola i triglicerida u krvi. Kao komplikacija ovih poremećaja je moguća pojava kardiovaskularnih bolesti. U periodu od četiri godine, koliko je trajalo istraživanje, rizik za metabolički sindrom povećao se za 44 procenta. (Novosti, foto: YAYimages)

Nastavak na BanjalukaLive.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BanjalukaLive.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BanjalukaLive.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.