Izvor: Blic, 23.Jul.2008, 08:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dodik: RS nije Karadžićevo delo
BANJALUKA - Hapšenje Radovana Karadžića za Vladu RS je jedan od poslednjih koraka ka ispunjavaju obaveza prema Haškom tribunalu i procesuiranju optuženih za ratne zločine. Umesto da se ovo tretira kao jedna od dejtonskih obaveza, suočeni smo sa mnogim izjavama političara iz FBiH koji pokušavaju da generalizuju Karadžića sa RS i njenim stvaranjem, a to nećemo dozvoliti, izjavio je premijer RS Milorad Dodik.
On je istakao da je RS nije Karadžićevo delo, već >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << delo svih ljudi koji žive u njoj, te da je "neumesno tražiti da se kroz proces suđenja Karadžiću sudi i RS".
- Odgovornost je individualna, a Karadžić će u Hagu odgovarati imenom i prezimenom. Republika Srpska je trajna i neupitna kategorija i ne može se suditi bilo kom kolektivitetu na ovim prostorima - rekao je Dodik. Premijer RS kaže da ne može da shvati pokušaje sarajevskih političara koji nastoje da u javnosti održe samo jednu priču istine, kada je i "sam Haški tribunal rekao da je smrt sprečila Aliju Izetbegovića da bude izveden pred lice pravde".
- Zato bi bilo logično da upravo institut pravde u Hagu procesuira druge odgovorne poput aktuelnog predsedavajućeg Predsedništva BiH Harisa Silajdžića koji je bio važna ličnost u muslimanskom političkom pokretu tog vremena i da se vidi koja je bila njegova politička uloga u ratnim zločinima nad Srbima u BiH. Srba je u proteklom ratu poginulo 27.000 i nisu ih pobile humanitarne organizacije - smatra Dodik.
On ističe da je zbog budućnosti i tolerancije u regionu potrebno da otpočne proces izvinjenja Srbima za žrtve koje su doživeli u svim ratovima, jer "Boris Tadić se izvinuo, a ovo je trenutak kada drugi treba da se izvinu njemu i drugima za stradanje srpskog naroda".
Dodikovo mišljenje dele i predsednik RS Rajko Kuzmanović i prvi čovek Parlamenta RS Igor Radojičić koji veruje da će svedočenje Karadžića pred Haškim tribunalom baciti novo svetlo na mnoge događaje, jer je on jedan od retkih svedoka koji su bili na visokoj dužnosti tokom rata i ima mnogobrojne podatke o kojima je javnost do sada vrlo malo znala.
Inače, zbog jučerašnjih tenzija u NS RS prekinuta je redovna sednica i njen nastavak zakazan za septembar.
Predsedavajući Predsedništva BiH Haris Silajdžić izjavio je da je hapšenje Radovana Karadžića veliki dan za međunarodnu pravdu i satisfakcija za porodice žrtava.
- Cela međunarodna zajednica ima obavezu da izbriše posledice genocida u BiH, a ne samo da uhapsi Karadžića i Mladića. Milošević je mrtav, Karadžić je uhapšen, ali njihov projekat u BiH i dalje živi - rekao je Silajdžić.
Srpski član Predsedništva BiH Nebojša Radmanović ocenio je da hapšenje Karadžića treba da doprinese rasvetljavanju dešavanja u proteklom ratu na prostoru BiH i Jugoslavije, s ciljem stvaranja uslova za miran i prosperitetan život svih naroda i građana.
Hrvatski član Predsedništva BiH Željko Komšić rekao je da je hapšenje Karadžića "zadovoljenje delića pravde, jer je reč o najodgovornijem licu za zločine u BiH".
Predsedavajući Saveta ministara BiH Nikola Špirić smatra da hapšenje Karadžića potvrđuje evropsku budućnost i perspektivu regiona i poziva sve institucije vlasti u BiH da rade u skladu sa Ustavom i zakonima.
Mladen Bosić, lider SDS, čiji je prvi predsednik upravo bio Karadžić, smatra da rekcije iz Sarajeva nakon hapšenja Radovana Karadžića jasno upućuju da će se kriza u BiH posle ovog događaja samo produbljivati.
- To što se moglo videti u Sarajevu upućuje na to da hapšenje Karadžića neće biti proces suđenja samo njemu, već i RS i da upravo ratni lideri FBiH očekuju od tog procesa mnogo više - stav je Bosića.
Predsedavajući Doma naroda parlamenta BiH i lider Partije demokratskog progresa Mladen Ivanić ocenio je da se "suđenje Radovanu Karadžiću ne sme pretvoriti u suđenje RS".
Predsednik SDA Sulejman Tihić izrazio je nadu da će suđenje Karadžiću podstaći "preispitivanje opstanka RS".
Bez incidenata u BiH
MUP RS je saopštio da je bezbedonosna situacija u RS stabilna i da nisu zabeleženi nikakvi incidenti. Ministar Stanislav Čađo je izjavio da je akcija hapšenja potvrdila da nisu tačne spekulacije o kretanju određenog broja osumnjičenih na prostoru RS i da je potpuno jasno da su one "imale sasvim druge i očigledne namere". Noć nakon Karadžićevog hapšenja na području Kantona Sarajevo protekla je mirno i bez incidenata, iako je neposredno nakon objavljivanja vesti o hapšenju bio je povećan broj vozila u gradu. Bezbedno je bilo i u Srebrenici, čiji je načelnik Abdurahman Malkić pozvao građane da sačuvaju dostojanstvo i mir.
Anketa: Šta misle građani o hapšenju bivšeg predsednika RS
Milan Kekić, mašinac, Banjaluka
Ovo je izdaja srpskih vlasti. Žao mi je zbog hapšenja. S obzirom na to da je Srbin, ne verujem da će mu se suditi pošteno. Ne znam kako će se ovo odraziti na odnose u BiH, ali ne verujem da će nam biti išta bolje.
Milan Vlajić, ekonomista, Banjaluka
Očekivao sam da će biti uhapšen mnogo ranije. Vest o Karadžićevom hapšenju verovatno će se drugačije odraziti na istočni nego na zapadni deo RS i BiH, ali mislim da narod ne treba biti ničiji talac.
Aleksandar Divčić, inženjer, Pale
Osećao sam se ružno i bespomoćno kada sam čuo vest o hapšenju. Mislim da to neće mnogo uticati na situaciju u RS i Srbiji, ali će naši neprijatelji pokušati da RS proglase genocidnom tvorevinom i ukinu je.
Vera Koroman, trgovac, Pale
Žao mi ga je kao čoveka, muža i oca. Politika je učinila svoje, niti je on počeo rat niti ga je završio. Haški sud je napravljem samo da sudi Srbima, a još je tužnije što mi Srbi svoje vođe hapsimo na praznike.
Branko Lukić, penzioner, Bijeljina
Ovo je bruka i sramota za srpski narod. Miloševića su izručili na Vidovdan, a Karadžića na Prokopovdan. Da nije bilo njih dvojice, ne znam gde bi bosanski Srbi danas bili.
Cviko Malešević, penzioner, Bijeljina
Ovo stanje ne valja ni dve pare. Dvojicu sinova sam u prošlom ratu izgubio, dva sestrića i dva brata. Nastradali smo, proterani i porušeni i kome da se žalimo.
Andrija Dabović, službenik, Trebinje
Žalim što je uhapšen jer mislim da za to nije bilo nikakve potrebe, a posebno mi je krivo što se to desilo u Srbiji, jer se nastavlja priča da sami hapsimo svoje heroje.
Nebojša Vukanović, profesor, Trebinje
Jedan od najsramnijih događaja u srpskoj istoriji. Miloš Obrenović i Vujica Vulićević podigli su Pokajnicu posle ubistva Karađorđa, a Tadiću neće pomoći ni podizanje novog hrama Svetog Save.
Tuga
Izvor: Kurir, 23.Jul.2008
BEOGRAD - Za razliku od zemalja u regionu u kojima je hapšenje Radovana Karadžića primljeno sa oduševljenjem, građani u Republici Srpskoj i Crnoj Gori, posle početnog šoka i neverice, osećaju tugu. Političari, kao što se i očekivalo, potpuno oprečno reaguju. Premijer RS Milorad Dodik izjavio...
Lavrov: "Srbija ispunjava obaveze prema Hagu"
Izvor: Radio Slobodna Evropa, 23.Jul.2008
Hapšenjem bivšeg lidera bosanskih Srba i optuženog za ratne zločine Radovana Karadžića, vlasti u Srbiji ispunjavaju svoju obavezu prema Haškom tribunalu (ICTY), a glavno je da sudjenje ne bude ispolitizirano, izjavio je danas &sc ..






