Izvor: Blic, Srna, 13.Nov.2009, 06:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Đerić: Obolelo 2.000 ljudi
Nadležni u BiH ćute o epidemiji bruceloze i oko 2.000 obolelih ljudi. Ova bolest je sa životinja prešla na čoveka, a glavni uzrok leži u činjenici da su veterinarske službe privatizovane - rekao je Zoran Đerić, zamenik direktora Agencije za bezbednost hrane BiH.
Zbog privatizacije veterinarskih službi, veze između ministarstava i tih službi su pokidane, a ministarstva nemaju nikakvu ingerenciju nad njima - dodao je Đerić, koji se i ranije protivio privatizovanju veterinarskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sektora. On je podsetio da su ministarstva do privatizacije imala mogućnost da narede veterinarskom sektoru da sprovede aktivnosti na terenu, a da je država plaćala te aktivnosti i stajala iza njih, a sada privatni sektor može „da ne radi i da odbije da radi slučajeve kao što su brucelozna oboljenja”.
Đerić je rekao da je upoznat sa novim inicijativama da se ponovo uvede sistem javnih veterinarskih službi, ali se postavlja pitanje šta sa ljudima koji su otkupili veterinarske stanice. On je, komentarišući vreme svinjokolja, kao i apele koji se čuju o neophodnosti kvalitetne kontrole i analize mesa, rekao da treba verovati doktorima veterinarske medicine.
- Bez obzira na sve, veterinarske stanice poseduju opremu koja zadovoljava sve standarde, pa je mogućnost otkrivanja uzročnika bolesti velika - rekao je Đerić.
- Dešava se da vlasnici ne pregledaju sve životinje nego pošalju po dva-tri uzorka, a ostale ostave sa pretpostavkom da su zdrave. Tada se najčešće javljaju slučajevi trihineloze, veoma nezgodne i ozbiljne zaraze koja može izazvati invaliditete i brojne probleme kod ljudi. Čovek nakon zaraze trihinelom jednostavno više nije isti - rekao je Đerić. On je istakao da je Agencija za bezbednost hrane BiH trenutno u fazi da može da daje određene preporuke: meso obavezno pregledati, kuvati ga na temperaturi do 90 stepeni. Đerić apeluje na građane da redovno kontrolišu zdravlje životinja koje gaje, kao i da obavezno odnesu meso na kontrolu veterinarskim stručnjacima.
„Netačne tvrdnje"
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ocenilo je kao „neargumentovanu i netačnu" izjavu zamenika direktora Agencije za bezbednost hrane u BiH Zorana Đerića da je od bruceloze obolelo 2.000 ljudi. „O epidemiji bruceloze ne može se apsolutno govoriti. Do danas, po službenim podacima, bruceloza je laboratorijski potvrđena u 143 slučaja u RS”, saopštilo je Ministarstvo. U saopštenju se dodaje da je prošle godine od bruceloze obolelo 237 ljudi, 7.000 životinja, a registrovano više od 600 žarišta bolesti i uništeno više od 22.000 ovaca, a za odštetu je vlasnicima stoke isplaćeno više od osam miliona KM.




