BiH kao Kanada?

Izvor: BanjalukaLive.com, 02.Okt.2015, 21:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BiH kao Kanada?

Institut za društveno-politička istraživanja iz Mostara objavio je studiju u kojoj se prihvatljivim modelom za BiH vidi federalizam po uzoru na rješenja koja postoje u Belgiji, Sjevernoj Irskoj, Švajcarskoj, pa čak i Kanadi. "Temelj Ustava, Dejtonskog sporazuma i BiH se izvodi iz konstitutivnosti naroda i to samo po sebi podrazumijeva potrebu postojanja institucionalne i političke jednakopravnosti između konstitutivnih naroda, što je i temelj za stabilne odnose i izgradnju države", smatra >> Pročitaj celu vest na sajtu BanjalukaLive.com << Ivan Vukoja, član stručnog tima IDPI, koji je radio na izradi ove studije, piše "Večrnji list". Prema njegovom mišljenju, ako se tako postave stvari, brojni drugi modeli otpadaju kao nelegitimni za raspravu, zbog čega su u ovoj studiji federalizam i načela konsocijacijske demokratije uzeli kao polazište za rješavanje najvažnijih političkih i društvenih polemika. Član Stručnog savjeta IDPI-ja Milan Sitarski istakao je da su istorijskim presjekom stanja pokazali da se svaki put, još od osmanlijskog vremena, Austro-ugarske, stare ili nove Jugoslavije, pa i BiH nakon Dejtona, pokazalo najlošijim za BiH kada je jedan narod u podređenom položaju u odnosu na drugi. Analitičari: Otvaranje Pandorine kutije Bilo kakvo zadiranje u pitanje promjena suštine Dejtona može da bude opasno i da otvori još jednu Pandorinu kutiju u BiH, rekakcije su političara i analitičara povodom studije IDPI, pišu "Nezavisne novine". Vehid Šehić, pravnik iz Tuzle, smatra da svako zadiranje u teritorijalne uslove BiH zadire u Dejton, odnosno suštinu mirovnog sporazuma i Ustava BiH, koji je, kako napominje, veoma jasan. Iako svako ima legitimno pravo da predlaže, dodaje on, zadiranje u ovakva pitanja može biti jako opasno. Dušanka Majkić, poslanik SNSD-a u parlamentu BiH, smatra da u ovom političkom trenutku nije moguće zamisliti da bilo koji prijedlog dobije podršku za ustavne promjene u BiH. "Bilo racionalno ili ne, bh. političke elite nemaju spremnosti ni želje za promjenama, pa bi prema tome to bilo otvaranje Pandorine kutije, koje bi donijelo više problema nego što bi riješilo stvari", napominje Majkićeva. Ljubo Bešlić, iz HDZ-a, gradonačelnik Mostara, kaže da bi se, kada bi postojala politička volja, mnogo toga moglo realizovati, pa tako i prezentovani podaci iz istraživanja. Ali, za bilo kakav pomak mora postojati dogovor. "U BiH je problem što svi želimo da sačuvamo ono što je dobro za nas, da ne dira niko naše, a uzeli bismo sve tuđe", prokomentarisao je on. Ismet Osmanović iz SDA kaže da federalizacija BiH nije realna opcija i bilo kakvo pitanje dodatnih granica bi izazvalo više problema. "Gubljenje vremena. Ovdje treba regionalizacija evropski savremenih država. Bojim se da je spominjanje federalizacije usmjereno ka stvaranju tri entiteta koji bi trebalo da tvore federalizaciju. Ako je riječ o tome, a imam osjećaj da jeste, za nas je to neprihvatljivo", napominje Osmanović. (BLLIVE)

Nastavak na BanjalukaLive.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BanjalukaLive.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BanjalukaLive.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.